Couchsurfing v Íránu

Couchsurfing v Íránu - Moje cesta do země za zavřenými dveřmi 

Stephan Orth

 Milí naši příznivci,

čas od času vás budeme seznamovat s názory, náměty a možná i nápady některých čtenářů našich knih. Na základě toho si můžete o knize udělat sami svůj názor a rozhodnout se, zda ji chcete mít ve své knihovně.

Dnes kniha „Couchsurfing v Íránu”:

Jsem člověk, který prožil více jak polovinu svého dosavadního života v totalitě. Pocit ohrožení ve mně stále zůstává. A tak kniha od mladého spisovatele a cestovatele Stephana Ortha vzbudila mou pozornost již svým podtitulem „Moje cesta do země za zavřenými dveřmi“. Zavřené dveře i okna jsem prožila – ta evropská. Ale zavřené únikové cesty v muslimské zemi, kde stále existuje mravnostní policie, kde rodiče domlouvají sňatky svých dětí, kde ukamenování kvůli sexuální orientaci či politické angažovanosti není nic neobvyklého – to ve mně vyvolalo značnou zvědavost. Možná i proto, že nedávno jsem si přečetla knihu „Bez dcerky neodejdu“, která byla pro mne kulturním i lidským otřesem.  
 

Stephan Orth je mistrným vypravěčem a bez zbytečného patosu či kritiky popisuje své zážitky z cestování po dnešním Íránu. Píše humorně i napínavě, podle toho co právě prožívá – s kým a kde. Couchsurfing je zvláštní druh cestování s noclehy předem sjednanými s lidmi, kteří druh tohoto ubytování poskytují. Pro mne velmi zvláštní a bez dobré postele a dobrého polštáře nepředstavitelné. Mladí lidé však při cestování dokáží postrádat komfort, avšak zážitky a nově vzniklá přátelství ne.

Stephan Orth píše „Na svých cestách jsem nikdy nespal na gauči a jen málokdy na posteli.“ Současný Írán je vskutku jiný. Je moderní, kdy např. fastfood je u mladých lidí neobyčejně populární a v každém velkém městě je množství krámků s burgery a napodobeninami  KFC. Mnoho Íránců porušuje zákony a pravidla dnes a denně – když mají pocit, že se na ně nikdo nedívá. Takoví skrytí chartisté. Ale je jich čím dál tím více. A to je dobře. Třeba jednou i oni prolomí svou berlínskou zeď a svoboda zavítá i do totalitní asijské země jménem Írán. Pocit lidské svobody a revolty je v knize z části zkreslený tím, že hostitelé jsou většinou vysokoškolsky vzdělaní a anglicky mluvící lidé. V příbězích je tedy absence prožitků a setkání s „normálními“ lidmi. To ale vůbec neubírá na čtivosti, napínavosti a zajímavosti této knihy. Těším se na Couchsurfing v Číně!

 

Írán okouzluje a zároveň i rozčiluje – a přináší tak každému návštěvníkovi zážitky, které rozhodně nikdy nezapomene.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení