Konec plýtvání jídlem

Konec plýtvání jídlem

Smarticular

Naučte se, jak neplýtvat jídlem

 Poslední kniha od kolektivu Smarticular vydaná v nakladatelství Kazda se zabývá velmi aktuálním a také důležitým tématem – plýtvání jídlem. Dotýká se totiž každého z nás, a proto by tato kniha měla patřit mezi povinnou četbu dospělých i těch mladších.

   plytvani1

  plytvani2

   Úvod knihy se zaměřuje na problematiku plýtvání potravinami, vysvětluje datum minimální trvanlivosti a hlavně radí, jak plýtvání potraviny předcházet. Další části se věnují plánování a nakupování () a správnému skladování potravin. Následují kapitoly obsahující více než tři sta nápadů a receptů na zužitkování potravin beze zbytku. Čtenáři se dozví, jak zpracovat slupky, jádra, košťály nebo starší pečivo a přezrálé ovoce či zeleninu. Mohou se také inspirovat tipy na nakládání, zavařování a konzervaci potravin a zužitkování velké úrody. Závěr pak patří hnojení a kompostování.

 

 

  V předělech kapitol se v bublinách nacházejí tipy od čtenářů portálu. Ty většinou kopírují informace uvedené na stránkách, ale jsou krátké a stojí za to si je přečíst a třeba v nich najít inspiraci. Z receptů mám v plánu vyzkoušet polévku z ředkvičkových lístků, pesto z mrkvové natě, dušené listy červené řepy, asijskou polévku z brokolice a květáku a také trvanlivou zeleninovou pastu bez vaření jejíž obdobu dělávala už má babička nebo cuketový relish se zázvorem. Zaujal mě také tip na vývar z cibulových slupek vhodný k odbourání hlavně nočních křečí v lýtkách a nasušila jsem si semena z papáji, která se dají použít místo pepře.

  plytvani3

 

 plytvani4     Jak je vidět, tak knihu z hlediska receptů ocení především milovníci ovoce a zeleniny. Obecně je v ní hodně věcí známých a člověk je dělá logicky a přirozeně, ale i tak přináší Konec plýtvání jídlem spoustu zajímavých tipů a hlavně inspirace. Ocenila jsem také tabulku s dobou zavařování a teplotou nejrůznějších potravin. Titul zařadím do knihovny k dalším pokladům od Smarticular a budu do něho často nahlížet.

 

Smarticular.net je portál s nápady pro jednoduchý a udržitelný život. Cílem jeho autorů je řešit problémy zvláště účinným, chytrým nebo neobvyklým způsobem. Web obsahuje několik rubrik: jídlo a zdraví, do it yourself, zelený dům, eco děti, recyklování a znovuvyužití a tipy na šetření jídlem i penězi. Výsledkem jsou pak knihy zaměřené buď na suroviny (Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii, Soda, Ocet), nebo na návody Zkuste to doma sami (kuchyně, péče o tělo a vlasy, zahrada a balkon).
 

© Jana Langerová

 
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení