Louka - vábení do tajuplného světa

Louka - vábení do tajuplného světa

Jan Haft

Autorem knihy „Louka“ která nás vábí do tajuplného světa je biolog a známý dokumentarista Jan Haft. Jeho vášeň až téměř posedlost „loukou“ a jejími obyvateli se pro něho stala životním tématem. Laboratoří, útočištěm a objektem pozorování na jeho „posvátné louce“ jsou drobní živočichové a jejich vzájemná symbióza.

 

  https://www.knihykazda.cz/user/documents/louka2.jpg
  Autor popisuje zápasící roháče, divoké včely zabydlené v ulitách, mouchy napodobující pavouky, masožravé motýlí housenky a další pozoruhodné zástupce hmyzu. Ve své knize zúročuje letité zkušenosti biologa a dokumentaristy. Varuje a burcuje odbornou veřejnost, místní sedláky, vládu spolkové země, kde žije a poukazuje na alarmující úbytek přirozených luk bez plošného hnojení a bez průmyslového využívání krajiny. Haftova kniha volá po záchraně posledních druhově pestrých luk.

V knize však najdeme i mnoho laskavých příběhů s nádechem romantiky a dobrodružství. Na loukách žijí stovky pestrobarevných rostlin a fascinujících živočichů a v často překvapivých společenstvích. Například rostlina krvavec toten – motýl modrásek bahenní – mravenec žahavý. Jeden bez druhého nemohou žít. Zákeřné chování modráska a komplikovaná provázanost s dalšími druhy je jen malou ukázkou života na zdravé louce.

 

  https://www.knihykazda.cz/user/documents/louka2.jpg
  Text doplňuje řada působivých fotografií a celá kniha nabádá k návštěvě rozkvetlých luk, neboť zkušenosti, které získá každý, kdo do přírody vyrazí a kdo se s pozorným pohledem a zaujetím pro určité téma projde krajinou, jsou zcela nenahraditelné.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení