Louka - vábení do tajuplného světa

Louka - vábení do tajuplného světa

Jan Haft

Autorem knihy „Louka“ která nás vábí do tajuplného světa je biolog a známý dokumentarista Jan Haft. Jeho vášeň až téměř posedlost „loukou“ a jejími obyvateli se pro něho stala životním tématem. Laboratoří, útočištěm a objektem pozorování na jeho „posvátné louce“ jsou drobní živočichové a jejich vzájemná symbióza.

 

  https://www.knihykazda.cz/user/documents/louka2.jpg
  Autor popisuje zápasící roháče, divoké včely zabydlené v ulitách, mouchy napodobující pavouky, masožravé motýlí housenky a další pozoruhodné zástupce hmyzu. Ve své knize zúročuje letité zkušenosti biologa a dokumentaristy. Varuje a burcuje odbornou veřejnost, místní sedláky, vládu spolkové země, kde žije a poukazuje na alarmující úbytek přirozených luk bez plošného hnojení a bez průmyslového využívání krajiny. Haftova kniha volá po záchraně posledních druhově pestrých luk.

V knize však najdeme i mnoho laskavých příběhů s nádechem romantiky a dobrodružství. Na loukách žijí stovky pestrobarevných rostlin a fascinujících živočichů a v často překvapivých společenstvích. Například rostlina krvavec toten – motýl modrásek bahenní – mravenec žahavý. Jeden bez druhého nemohou žít. Zákeřné chování modráska a komplikovaná provázanost s dalšími druhy je jen malou ukázkou života na zdravé louce.

 

  https://www.knihykazda.cz/user/documents/louka2.jpg
  Text doplňuje řada působivých fotografií a celá kniha nabádá k návštěvě rozkvetlých luk, neboť zkušenosti, které získá každý, kdo do přírody vyrazí a kdo se s pozorným pohledem a zaujetím pro určité téma projde krajinou, jsou zcela nenahraditelné.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.