Mech

Mech - Z lesa do zahrady: průvodce skrytým světem mechu
Ulrica Nordström

Knihu „Mech” od autorky Ulrici Nordström, kterou  začátkem roku 2020 vydalo Nakladatelství KAZDA, jsem si koupila v naději, že dostanu radu, jak vyhubit mech na naší staré zahradě. Radu jsem nedostala, ale napadla hříšná myšlenka, jak postavit na hlavu rčení „bez práce nejsou koláče”. Pokud mech (krásný a celoročně zelený) nevyhubím, budu mít na zahradě bez práce spousty mechově zelených koláčů. No uvidím!

   SKISS_BONNEVIER_DSF0215
SKISS BONNEVIER_DSF0609  

Mech je totiž, podle autorky, využíván především v mechových japonských zahradách a postupně se tento trend šíří i do Evropy a USA.

Mechy jsou prastarou skupinou rostlin, jež se vyvinula a objevila před více než 350 miliony let. Mechy rostou ve všech částech světa od Arktidy až po tropy. V současnosti se odhaduje, že na Zemi existuje kolem 20 000 druhů mechů, z nichž více než 1 700 je možné najít v Evropě.

Čím déle jsem knihu četla a prohlížela si krásné fotografie japonských zahrad, tím více jsem se nořila do starých časů mechových zahrad a jejich filozofie. Na západě se často japonská zahrada zaměňuje s volnou přírodou. V Japonsku zahrada funguje jako spojení s božstvím a se životem. Zahrada a v ní obsažené prvky, jako jsou kameny, rostliny a voda, představují čirou krásu a slouží k modlitbám, čajovým obřadům a praktikování filozofie „wabi – sabi”, což je vnímání a obdivování „prosté krásy”. Mechy v těchto unikátních zahradách tvoří jejich podstatnou část.

Japonský zahradník Tomoki Kato říká, že člověk nebude nikdy schopen svýma rukama vytvořit to, co dokáže matka příroda v průběhu času. „S pokorou, kterou cítím tváří v tvář přírodě, vnímám i mech.

  SKISS_BONNEVIER_DSF0215
SKISS Portland_DSF3626  

Portlandská japonská zahrada v americkém státě Oregon je pro mne potvrzením toho, že krásné a ušlechtilé myšlenky plodí zase jen krásné a ušlechtilé věci. Po druhé světové válce starosta města spolu s odhodlanými občany tu vybudoval japonskou zahradu coby symbol kulturního porozumění a usmíření. Byl najat krajinářský japonský architekt, aby navrhl zahradu, jež se šest let nato otevřela veřejnosti. V současnosti je zahrada oděná do měkkých mechových polštářů a je oázou klidu a míru. Cílem je pobýt v zahradě a užít si to. Prioritou je zažít krásu a sdílet její filozofii.

 

Celá kniha je proložená mnoha krásnými fotografiemi a můžete si v ní najít „svůj mech”. Tím mým se stal travník Schreberův.

Na konci knihy je zajímavá kapitola s názvem „Vnitřní projekty”, která je určena pro šikovné a tvořivé ruce. Mně nadchnul malý dekorativní květináč s mechem, neboť mi připomněl malou krajinu. Konec konců snahou o vytváření malých mechových krajinek napodobujeme a znovu vytváříme velkou krajinu, abychom o ni pečovali a obdivovali ji u sebe doma.

Knihu „Mech” všem velmi doporučuji!

  170407 moss terraium Bild 103
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení