Dárkový rádce aneb co nesmí chybět pod stromečkem

Co by to bylo za Vánoce bez knižních dárků? Vybrat ten správný ale občas není snadné. Abychom vám výběr ulehčili, připravili jsme si pro vás tipy na dárky pro celou rodinu. Věříme, že mezi nimi naleznete ten pravý dárek, díky kterému svým blízkým dopřejete spoustu příjemných chvil strávených čtením.  

PRO MAMINKU

Naším prvním tipem je čtení od světově proslulé bioložky a ochránkyně přírody Jane Goodallové, které nadchne všechny milovnice přírody i inspirativních lidských příběhů. V knize Důvod k naději Jane Goodallová vzpomíná, jak se v šedesátých letech dostala do Afriky a začala se věnovat výzkumu šimpanzů. Kniha o naději je rozhovor s Jane Goodallovou z roku 2021 o tom, kde bere naději a jak ji neztratit ani tváří v tvář pandemiím, válkám a hrozícím ekologickým katastrofám. Důvod k naději si navíc můžete poslechnout také jako audioknihu v bravurním podání Taťjany Medvecké.

Hledání mateřského stromu od světově uznávané lesní etoložky Suzanne Simardové je strhujícím vyprávěním ženy, která se dokázala prosadit v ryze mužském oboru a navždy změnit náš pohled na stromy. Objevila totiž, že staré velikány – tzv. mateřské stromy – pečují o své potomky a předávají jim svou moudrost.

Všem milovnicím příběhů doporučujeme knihu Srdce včely má pět komor – půvabné vyprávění Angličanky Helen Jukes o tom, jak jí péče o vlastní včelstvo pomohla najít sebe samu. Je to knížka stejně překvapivá, krásná a vzbuzující údiv jako je život včel a úlu. Audioknižní verzi si můžete poslechnout v podání Dany Černé.

Díky knihám Pobřežní cesta a Bouřlivé ticho se vydáte na pouť po anglickém pobřeží dlouhou tisíc kilometrů. Jedná se o autobiografický příběh a optimistickou výpověď o tom, jak těžké je vyrovnat se zármutkem a jak ozdravnou moc může mít příroda. Především je to však příběh o domově, který můžeme ztratit, znovu vybudovat i nečekaně objevit. Audioknih se skvěle zhostila Dana Černá.

PRO TATÍNKA

Knihou, která by rozhodně neměla pod stromečkem chybět je Propletený život od britského biologa Merlina Sheldrakea. Tato kniha vás zavede do opomíjeného a zázračného světa hub a ukáže vám, proč představují klíč k porozumění nejen planetě, na níž žijeme, ale i životu samotnému.

Milovníkům zvířat doporučujeme knihu Vlk – pes – člověk, ve které se uznávaný etolog Kurt Kotrschal zabývá naším pradávným zaujetím vlkem, ale učí nás také, jak správně přistupovat k našemu věrnému společníkovi – psovi.

Výpravná a podrobná Příručka k pozorování ptáků potěší všechny milovníky opeřenců a pomůže začátečníkům i zkušeným pozorovatelům s určováním běžných i vzácnějších či obtížně určitelných druhů ptactva. Doporučujeme také knihu Ptačí způsoby, díky které zjistíte, jak ptáci žijí, komunikují spolu, získávají potravu, páří se či vychovávají mláďata.

PRO BABIČKU

Miluje vaše babička zahradničení? A co takhle vyzkoušet třeba vyvýšený záhon? Díky příručce Jak na vyvýšené záhony se dozvíte, jak záhon vybudovat i čím jej naplnit. A pokud byste na zahrádku rádi přilákali nejrůznější druhy hmyzu i zvířat, inspiraci hledejte v knize Sýkorky milují meduňku. Až se na zahradu slétnou nejrůznější druhy ptáků, určitě se bude hodit také novinka Lahůdky v krmítku, díky které se dozvíte, čím malé opeřence potěšit.

Milovnicím příběhů a zvířat pak doporučujeme knihy 25 gramů štěstí a Srdce pro ježky, které vyprávějí o záchranné stanici pro ježky a o tom, jak vám maličký ježek může změnit život.

PRO DĚDEČKA

Kapradiny – výpravná kniha plná nádherných fotografií – je krásným vánočním dárkem. Provede vás tajemným světem kapradin, ale poslouží i jako příručka k jejich pěstování. Na letošním Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě navíc získala cenu města Havlíčkava Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu.

Výjimečný vánoční dárek představuje výpravná publikace Poslední století koní vyprávějící strhující příběh loučení člověka a koně. Jedná se o mimořádně kvalitně zpracovanou knihu, která byla přeložena do několika světových jazyků a ve Spojeném království byla dokonce korunována na historickou knihu roku. Co do znalostí autora je to impozantní dílo, které v člověku oživí touhu po poznání nebo i starých časech.

Milovníkům přírody pak doporučujeme praktický Kapesní atlas hub či některou z knih od německého lesníka a ochránce přírody Petera Wohllebena, třeba bestseller Tajný život stromů či Moudrost lesa – knihy plné fascinujících informací o stromech a lesích.

ČTENÍ PRO DĚTI

Pro nejmenší

Naším prvním tipem je krásně ilustrované leporelo s otevíracími okénky a spoustou srozumitelných informací o lese – Kde si Píťa zchladí tlapky. Hajného Petra a veverčáka Píťu si vaši nejmenší jistě zamilují. Knížka je vhodná pro děti od 18 měsíců.

Pro děti od jednoho roku doporučujeme inovativní leporela od francouzské ilustrátorky Isabelle Simlerové, díky kterým se společně s beruškou, motýlkem, vážkou či žabičkou naučí pozorovat, milovat a respektovat přírodu.

Pro děti do 8 let

Vydejte se po stopách vlků. Kniha Vlci plná krásných fotografií umožní malým čtenářům nahlédnout do života těchto fascinujících zvířat, jako by se ocitly v jejich bezprostřední blízkosti. Dětem jistě udělají radost také knihy Víš, kde bydlí zvířata? či Moje ptačí knížka, díky kterým se zábavnou formou dozvědí spoustu zajímavých informací o zvířatech.

Čtete si s dětmi rádi před spaním? Potom by vaší pozornosti neměla uniknout knižní série Kamarádi z Medového lesa, která vypráví o čtveřici lesních zvířátek, která pomáhají dětem z lesní školky a zažívají u toho spoustu dobrodružství. Příběhy si můžete poslechnout také jako audioknihy v podání Jitky Molavcové.

Pro děti od 8 do 12 let

Vydejte se na unikátní 3D výpravu do mraveniště a objevujte nepoznané. Kniha MRAVENCI – Život lesního společenství vám to umožní. Díky digitálně modelovaným hyperrealistickým 3D ilustracím knížka poskytuje dětem od 10 let pozoruhodný vhled do života mravenců lesních.

Naším dalším tipem potěšíme všechny milovníky dinosaurů. V knize DINOSAUŘI – rekordy a zajímavosti se dočtete o extrémech ze světa dinosaurů – někteří vynikali například největšími a nejdelšími krky, ocasy, trupy, končetinami, hlavami, rohy, bodci, zuby, drápy a bezmála vším, na co si jen vzpomenete.

A pokud doma máte malé kutily, pořiďte jim třeba knihu Zkuste to doma sami – dárky nebo Lahůdky v krmítku.

*

Doufáme, že jste díky článku načerpali vánoční inspiraci. Přejeme Vám poklidné svátky a spoustu knižních dárečků.

Tým Nakladatelství KAZDA

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.