Ptáci

 Ptáčků malých i velkých, strakatých i nenápadně zbarvených poletuje všude kolem nás nepočítaně. Naučili jsme se je nevnímat, ale přesto je pro nás vždycky zážitkem, můžeme-li zblízka pozorovat ukřičenou sojku, majestátně kroužící káně nebo dokonce mohutného výra nechtěně probraného z denního spánku.

Výpravná publikace německého přírodovědce Felix Weiβe je určena především dětem, ale určitě potěší i dospělé milovníky přírody, kteří při svých procházkách rádi pozorují okolité zivočišstvo - a občas si marně lámou hlavu, co že to kolem nich prosvištělo za opeřence.

Jelikož jsou ptáci neustále v pohybu (zpravidla daleko a vysoko od nás), bývá ambiciózní výzvou rozlišit drobné rozdíly, jež jsou někdy pro rozeznávání druhů podstatné. Kapesní průvodce Ptáci nabízí přehledný a vizuálně atraktivní exkurs do světa středoevropských ptačích druhů. Jakmile ptáka pojmenujeme a určíme jeho druh, stává se pro nás srozumitelnějším. Můžeme se o jeho životě dozvědět víc a stane se naším známým, kterého při dalším setkání rozeznáme rychleji. 

BANNER_4_2362x945_web_Ptaci_72dpi_RGB

Krátká ukázka:

V předjaří, od poloviny února do června, je v popředí hnízdění. Samečci se předhánějí ve zpěvu a díky svatebnímu šatu jsou velmi nápadně zbarvení. Pro sledování je to úžasné období, protože ze zimních stanovišť se každý týden vracejí další a další druhy. V létě, když zpěv utichá a ptáci se stahují k přepeření na chráněná místa, může krajina naopak působit jako zcela prázdná. Především výlety do lesa mohou být v červenci a srpnu pro pozorovatele ptáků zklamáním. V tomto období tvoří zajímavá místa k pozorování spíše vlhké oblasti, jezera, řeky a mořské pobřeží, kde se soustřeďuje ptačí život.  V září a říjnu je již v plném proudu stěhování ptáků a prakticky všude můžete očekávat zajímavé exempláře. V zimě je opět klidněji, ale ptáci jsou v holých větvích zase lépe vidět. Doma na zahradě můžete výtečně sledovat ptáky u krmítka, a také ve vlhkých biotopech lze často spatřit velký počet druhů.

© Jiří Raichl, Literární servis

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení