Využijte naší vánoční nabídky na knihy se slevou 30% a dopravou zdarma nad 399Kč.

Srdce včely má pět komor

Srdce včely má pět komor
Helen Jukes

Můj první kontakt se včelami byl ve dvou letech, kdy jsem dostala první žihadlo. Druhý a vážnější nastal v mé práci, kdy jsem musela „nastudovat“ základy včelaření. Pracovala jsem s pánem, který měl těžký stupeň Alzheimerovi nemoci a byl vášnivým včelařem, abychom mohli navázat oboustranně smysluplný kontakt, sáhla jsem po první dostupné knížce o včelách. Byla to dětská knížka mé 4leté vnučky a já jsem ji poctivě „nastudovala“. A tahle dětská kniha ve mně vzbudila zvědavost a ta přirozeným způsobem vyústila v zakoupení knihy „Srdce včely má pět komor“ od Helen Jukes.

Nejsem a nebudu včelařem, přesto jsem knihu zhltla za pár dní a vřele ji doporučuji všem, kteří hledají nejen užitečné rady pro budoucí včelaře, ale především dokáží sledovat příběh mezi řádky.

 

 

Autorka Helen píše velmi osobitě, svižně a s tušením, že včely a lidé si nastavují zrcadla pro lepší pohledy na život. A tak jsem se např. dočetla, že dělnice mají na starosti veškeré práce ve včelstvu. Z dělnice se stává čistička, po několika dnech je krmičkou, dále kojičkou a v sedmi dnech se stává stavitelkou. Okolo osmnáctého dne vylétá z úlu jako strážkyně česna a do konce života je létavka. Tak je to dané a včely vzorně plní své úkoly. A nezávidí si. Tušíte ten pohled v zrcadle? To, co jsem v něm spatřila já nebylo moc hezké. Říká se, že včely dokážou vycítit to, co se my snažíme skrýt. Celý život včely je založen na doteku a vnímání. Prozkoumává svět, ochutnává ho a dotýká se ho, zatímco ho okusuje a kousá.

 

V úle může být až 100 000 včel a po vylíhnutí nové matky polovina včelstva odletí se starou matkou, aby si našla nový úl jinde. Proč pak tedy člověk vynakládá všechno to úsilí, aby je tu udržel a aby byly silní, když nakonec stejně odletí?

Tak tuhle otázku si položila autorka Helen a pomalu si i na ni odpovídá. Snažíme se včely chránit, zvětšovat jejich společenství, stáčet med a držet je před dělením a opuštěním úlu. Nakonec se ale vše vrací k té podivné nezařaditelnosti včel a jejich divoké nespoutanosti. Druhý pohled do zrcadla a uvidíme v něm sklony nás lidí, vlastnit a ovlivňovat podle našich představ a přání.


Ve skutečnosti se dá říct, že pokud včelstvo potvrzuje nějakou myšlenku, pak je to ta, že věci se hýbou a mění bez ohledu na to, co děláte vy. Že by další pohled do zrcadla?

A co má úl dočinění s léčbou? Med vytváří celé včelstvo společně předáváním z úst do úst. I proto se med stal tak lákavou složkou léčebných rituálů a magických obřadů. Není živočišný, ale není ani zcela rostlinný. Med je sbírán z nespočtu květin a rostlinných druhů a je vyráběn tisíci jednotlivých včel. Pokud byste vzali provázek a chtěli změřit celkovou vzdálenost, kterou včely uletí, aby nasbíraly dost nektaru na celou sklenici medu, natáhli byste ho jednou a půl krát kolem celého světa. Neskutečná pracovitost. Užitečná. A co další pohled do zrcadla? Jsme my lidé opravdu vždy svou pracovitostí užiteční? Vytváříme ty pravé hodnoty?

 

Postupně se i život Helen Jukes začal měnit. Sama Helen začala být uvolněnější a naučila se, jak se cítit lépe a co znamená dívat se, naslouchat a mluvit. V poděkování napsala – děkuji hlavně mé mámě a tátovi a Patovi, který otevřel okna dokořán a pustil dovnitř světlo. Poslední pohled do zrcadla.

 jméno autorky je uloženo v redakci

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.