Tajuplný svět virů a bakterií - napínavé čtení pro děti i dospělé

Víte, jaké nemoci způsobuje Helicobacter pylorí, Clostridium tetaní, či virus Epstein - Barrové? Chcete se dozvědět, na jaké nemoci vlastně existuje očkování? Zajímáte se o to, jak se vyrábí jogurty, sýry a další mléčné výrobky?

V úvodu naleznete informace o tom, jak na nás viry a bakterie působí, co způsobil jeden koronavirus na celém světě a proč jsou tyto mikroorganismy důležité pro náš život, a že nám vlastně jen neškodí.

piqsels.com-id-jspnh

Kniha je rozdělena na 3 části. V té první autoři detailně popisují jednotlivé viry, bakterie, houby i mnohobuněčné organismy. To jak vlastně žijí, jak vypadají, jaké nemoci způsobují, ale jak je lze využít i v náš prospěch, jak vlastně vznikl život, něco z historie původu nemocí.

V další části knihy se dozvíte, co je to pandemie, jak vzniká, jak nad nemocemi vyzrát, jak je to vlastně s hygienou, proč někdo onemocní a jiný zase ne, co je to imunita, co jsou antigeny, protilátky, či rezistence, dále jaké máme očkování a jaké léky můžeme při nemocech užívat.

V té poslední části autoři připravili zajímavosti o tom, v čem nám vlastně tyto mikroorganismy mohou být prospěšní, co to znamená mikrobiom. Dále také, co nám vlastně přinesl lock down i koronakrize. Na konci knihy je k dispozici rejstřík odborných termínů, nemocí, které usnadní orientaci v knize, také odpovědi na otázky a seznam použité literatury.

Tato kniha mě zaujala už v nabídce na webu vydavatelství a přála jsem si ji přečíst. Hned po prvním otevření jsem se naprosto ztratila. Kniha je opravdu báječná. Čtení a prohlížení jsem si užila od začátku až do konce. Je plná zajímavostí ze života mikroorganismů. Těch, kteří nám způsobují nemoci, ale i těm, co nám pomáhají při výrobě různých mléčných výrobků. Líbí se mně obsahové zaměření, ale i formální stránka knihy.

Velké množství textu je doplněno humornými ilustracemi Nikolaie Rengera, které vám vykouzlí úsměv na tváři. Život virů a bakterií je naprosto fascinující a je úžasné, jak tito malí tvorové dokážou rozházet náš imunitní systém a způsobit různé nemoci. Knihu doporučím všem dětem, ale i dospělým, co se zajímají o tuto problematiku. Autoři se zaměřili i na informace o koronaviru, lockdownu i krizi, které bohužel budou patřit k naší historii.

virus-ge9747a617_640Ukázka z knihy:

„Pro mikroorganismy představuje lidské tělo jeden obrovský ekosystém. Celý povrch našeho těla, tedy včetně vnitřního povrchu, který se skládá ze žaludku a střev, je životném prostorem pro miliardy živých organismů. Jsou tam třeba bakterie, které s vámi žijí, ale nemají s vámi mnoho společného. Jejich úkolem je v podstatě obsadit místo, čímž zabraňují tomu, aby se šířily patogeny. Existují však také bakterie, viry a plísně, které mohou u člověka vyvolávat onemocnění. Imunitní systém je většinou drží v šachu.

Někdy tomu dokonce aktivně, pomáháme, například čištěním zubů, když kartáčkem drhneme bakterie zubního kazu.

A ještě je třetí skupina bakterií. Tyto bakterie nám pomáhají, a jsou nejspíš dokonce životně důležité. Celkově s sebou nosíme asi dvě kila těchto bakterií. Společenstvo našich mikroorganismů má dokonce svůj vědecký název: mikrobiom. Ptáte se, kde žije? Hlavně ve střevech. Čím více druhů, tím zdravější člověk.

Naprosto úžasná kniha plná zajímavostí ze světa virů a bakterií. Je určena pro čtenáře od 9 do 99 let a nejen jim. Objevujte svět zlých, ale i těch hodných virů a bakterií. Ne všechny mikroorganismy nám škodí.”

Několik slov o autorech:

Dr. Karsten Brensing vystudoval mořskou biologii v Kielu. Později spolu se svou ženou Katrin Linkeovou zkoumal interakci mezi delfíny a lidmi na Floridě a v Izraeli a v roce 2004 obhájil na univerzitě v Berlíně svou doktorkou práci.

Jeho první dětská kniha Jak zvířata myslí a co cítí byla oceněna německou cenou za literaturu pro děti a mládež v oblasti ochrany životního prostředí a byla vyhlášena „vědomostní knihou“ roku 2019. Jako biolog nějakou dobu vyučoval mikrobiologii a hygienu. V současné době pracuje jako nezávislý konzultant a spisovatel. Napsal tři úspěšné knihy o tom, jak zvířata myslí a cítí, a pracoval jako konzultant pro německé organizace životního prostředí, Evropskou komisi a různé organizace pro ochranu životního prostředí.

Katrin Linkeová vystudovala medicínu a biologii v Göttingenu a Kielu. Po škole zkoumala na Floridě a v Izraeli interakci mezi delfíny a lidmi. Od roku 2001 pracuje jako nezávislá vědecká novinářka pro televizi a tvoří spoty pro pořady W wie Wissen (ARD), Xenius (Arte) a Alles Wissen (Hessischer Rundfunk).

Tajuplný svět virů a bakterií je její první kniha pro děti. Momentálně pracuje na své druhé dětské knize.

Katrin a Karsten jsou hrdými rodiči dvou osmiletých chlapců. Sní o tom, že se jednou budou jako rodina plavit na plachetnici po světě.

© Lenka Štveráčková, kritiky.cz

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení