Když si zvyknu na nějaké příjemné a pohodlné oblečení (zpravidla to bývají džíny), strašlivě nerad se s ním loučím. A to pak přichází čas opakovaných zakázek pro švadlenu, která je nucena vymýšlet čím dál nápaditější záplaty, aby udržela pohromadě konzistentní oděv, co již konzistentním oděvem pozvolna být přestává. Jednoho dne zákonitě nastane okamžik, kdy se slzou v oku musím milované gatě vyřadit ze šatníku – ale co teď s nimi? Vždyť je to věčná škoda! Pořád z nich zbývá docela dost pěkného nepoškozeného materiálu!
A právě do takových situací promlouvá tato knižní novinka nabízející množství zajímavých kreativních tipů a nápadů z oblasti upcyklace.
„K tomu, abyste mohli ze starých textilií vytvářet něco nového, rozhodně nemusíte být profesionální švadlena či krejčí. Nepotřebujete nic víc než šicí stroj (u některých projektů nebudete potřebovat ani ten) a trochu nadšení k experimentování – a můžete začít dělat ze starého oblečení, ručníků, povlečení a dalšího vysloužilého textilu praktické, užitečné a originální nové věci. Tvar, velikost i materiál vlastnoručně ušitých věcí lze navíc zcela individuálně obměňovat, takže vzniknou originální kousky, které kromě vás nikdo jiný nemá,“ říká o své knize autorský tým.
Oblečení a textil patří k věcem, které se celosvětově vyrábějí nejčastěji, ale také se nejvíce vyhazují, obvykle jen minimálně použité nebo dokonce nenošené. Přitom právě textil je neuvěřitelně variabilní – lze jej upravovat a díky tomu dál využívat.
S knihou „UPCYKLACE - Nový život starých věcí“ se to podaří začátečníkům i pokročilým, protože obsahuje jednoduché, ale osvědčené techniky tvorby a nejdůležitější základní informace a praktické návody, jež lze libovolně doplňovat a upravovat.
Krátká ukázka:
Kromě enormní spotřeby vody – v průměru je k výrobě jednoho trička zapotřebí 2 400 litrů vody, k výrobě jedněch džín dokonce 7 000 – 11 000 litrů, tisíce různých chemikálií, které se používají k bělení a k úpravě látek pro strojové zpracování, k barvení látek a k potištění hotového oblečení nebo k jeho dalším úpravám.
Spotřeba vody a míra užití chemikálií ve výrobním procesu představuje pro pracovníky v textilním průmyslu i pro životní prostředí nanejvýš velký problém, ale pro konečného uživatele je prakticky neviditelná.
© Jiří Raichl, Literární servis