Džínový obal na knihu

Látkový obal ochrání školní sešity, knihy nebo diář před předčasným opotřebováním. Pokud na jeho výrobu použijete horní část džínů, bude na obale zároveň prostor k uložení tužek a dalších drobností.770_titulni-obalka-upcyklace-rgb

Na obal na knihy se nejlépe hodí nepružná džínovina a na sešity jsou vhodnější slabší tkaniny. Strečové látky se zpracovávají hůře.

Rozměry obalu zjistíte, když budete postupovat podle tohoto vzorce: Šířku získáte, když sečtete dvakrát šířku knihy nebo sešitu a k tomu připočtete šířku hřbetu a asi 12 cm na kapsy (klopy). Pro výšku látky přičtěte k výšce knihy nebo sešitu 3 cm.

 

Příklad:

Na diář o velikosti 13,5 × 20,5 cm (šířka × výška) se hřbetem o šířce 2 cm potřebujete látku o rozměrech 41 × 23,5 cm (popřípadě 22,5 cm, pokud pásek kalhot zároveň slouží jako horní okraj).

 Materiál:

1 kus látky o velikosti 41 × 23,5 cm (popřípadě 22,5 cm) nebo podle vlastního měření (viz výše)

 

Obal na knihu ušijete takto:

  1. Nastříhejte si látku. U džínů dejte pozor, aby v krajích, kde se bude sešívat dvojitě, se pokud možno nenacházely žádné zbytnělé švy, nýty nebo knoflíky.
  2. Okraje, které jste odstřihávali, začistěte cik cak stehem.
  3. Spodní a případně i horní okraj džínoviny zahněte 1 cm dovnitř, přežehlete a sešpendlete. Levý a pravý okraj potom rovněž zahněte ve vzdálenosti 1 cm dovnitř, přežehlete, zafixujte a několik milimetrů od okraje sešijte rovným stehem.Levou a pravou stranu ještě jednou zahněte dovnitř asi 5 cm, aby vznikly kapsy (klopy) na desky, popřípadě obálku sešitu, a kniha nebo sešit do obalu přesně pasovaly. Nejlépe to vyzkoušejte: když se kniha/sešit zavře, obal by měl pohodlně sedět.
  4. Kapsy přežehlete a přišpendlete k hornímu a spodnímu okraji obalu. Nyní prošijte přímým stehem podél obou těchto okrajů vždy po celé šířce obalu, abyste kapsy zafixovali.
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení