Ne do popelnice, ale na zahradu

Chemické syntetické přípravky k hnojení mají četné nevýhody. Jednak hrozí riziko jednostranného přehnojení, jednak se rostliny povzbuzují k příliš rychlému růstu. Následkem je vysoký obsah dusíku a nesprávný poměr vitamínů a minerálních látek oproti uhlovodíkům. Kromě toho mají syntetická hnojiva negativní vliv na půdní život a celé životní prostředí. TITULKA_Zahrada_balkon_Image_mini_RGB

Používání syntetických hnojiv je ovšem zcela zbytečné. V každodenním životě vzniká mnoho odpadních produktů, jež je možné fantasticky opětovně využít jako hnojivo!

 1. Kávová sedlina
  • Káva obsahuje důležité živiny jako dusík, draslík a fosfor. Její pH hodnota 6,4 až 6,8 je slabě kyselá, a proto se hodí pro většinu rostlin a půd. Přitahuje žížaly, díky nimž bude půda kolem rostlin zdravější. Doporučujeme nasypat čerstvou kávovou sedlinu přímo pod rostliny a eventuálně lehce zahrabat.
 2. kompost1Čaj
  • Rovněž použitý čaj není nutné kompostovat, aby účinkoval jako hnojivo. Použité čajové sáčky jednoduše zavěste do konve na zalévání rostlin v květináčích a nechte louhovat. Alternativně můžete použité čajové lístky přimíchat přímo pod hlínu. Účinky jsou podobné jako u kávové sedliny.
 3. Skořápky od vajec
  • Vaječné skořápky obsahují bohaté množství uhličitanu vápenatého, který je prospěšný mnoha rostlinám, především fazolím a hrášku. Je ovšem potřeba zohlednit obsah vápníku v zálivce. Má-li voda z vodovodu ve vaší lokalitě vysoký obsah vápníku, není další hnojení vaječnými skořápkami nutné. Pro použití rozlámejte skořápky a přidejte je do zálivky nebo přimíchejte přímo pod hlínu. Čím drobněji budou skořápky rozlámané, tím rychleji mohou rostliny přijímat živiny.
 4. Voda z brambor
  • Vaříte-li brambory bez soli, můžete vodu po vaření použít jako hnojivo na zahradě. Rostlinám dodává především draslík. 
 5. Slupky od banánů
  • Slupky od banánů rovněž obsahují bohaté množství minerálních látek. Do konve na zalévání dejte slupky a nechte je několik hodin louhovat. Tím se z nich uvolní cenné minerály.
 6. Rebarborové listy
  • Na rebarborových listech si sice nepochutnáte, zato ale obsahují hodně draslíku. Pokud listy a stonky rostliny žloutnou nebo jsou mdlé, bývá častou příčinou nedostatek draslíku. Na jaře nebo na podzim má potom smysl použít hnojivo s draslíkem. K tomu vytvořte odvar nebo výluh s rebarborovými listy a používejte jako tekuté hnojivo, podobně jako jíchu z kopřiv.
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení