Výroba domácího jablečného octa

Místo abyste si jablečný ocet neustále kupovali, můžete si tento přírodní produkt vyrobit ze zbytků ovoce a moštu jednoduše sami. Následující metoda je opravdu jednoduchá a připravíte podle ní nejrůznější ovocné octy.TITULKA_Ocet_300pdi_RGB

Výroba octa (ukázáno na příkladu jablečného octa) vyžaduje jenom trochu praxe a času. Získáte chutný a dobře stravitelný jablečný ocet, který doma určitě využijete – ať už v kuchyni, nebo při péči o pleť.

K výrobě jablečného octa potřebujete následující přísady a náčiní:

 • cca 1–2 kg jablek v biokvalitě nebo zbytků z nich (slupky a jádřince, které vám zbyly, když jste připravovali domácí přesnídávku)
 • 2 lž. cukru na 1 kg jablek
 • (není nutné, urychluje alkoholové kvašení)
 • čistou nádobu, např. velkou zavařovací sklenici o objemu alespoň 1 až 2 l
 • čisté plátno

 Návod na výrobu jablečného octa:

 1. Nádobu dobře vymyjte a pro jistotu sterilizujte, například vysokoprocentním alkoholem nebo horkým sodným
 2. Nadrobno pokrájené kousky nebo zbytky jablek vsypte spolu s cukrem do nádoby a zalijte vodou, tak aby byly všechny potopené.
 3. Zakryjte čistou utěrkou, aby se dovnitř nedostala plíseň.
 4. Čas od času směs promíchejte nebo s ní lehce zatřeste, to zabrání tvorbě plísně a zvýší přísun kyslíku. Časem se následkem počínajícího alkoholové kvašení vytvoří pěna – to je žádoucí.
 5. Otestujte vůni: Po několika dnech dojde ke změně odéru na jemně octový. Pokaždé to trvá trochu jinak dlouho, záleží to také na obsahu
 6. Surový ocet je hotový, jakmile ovoce klesne dolů a vznikne charakteristická intenzivní octová vůně. Bez přídavku cukru k tomu dojde nejpozději za dva týdny. Surový ocet přefiltrujte přes čisté plátno a opět nalijte do sterilní nádoby.
 7. Zakryjte plátnem a nechte čtyři až šest týdnů
 8. Hotový jablečný ocet přefiltrujte přes jemné sítko nebo plátno a naplňte do lahví.

 

Výsledek jednoduše poznáte už podle odéru a chuti. Pokud jste průběžně dávali pozor na hygienu, vznikne skvělý jablečný ocet.

ocet

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení