Hry se zemí, vzduchem, ohněm a vodou v časopisu Skauting

Další z několika knih s tipy z lesní škol(k)y na aktivity pro děti je na světě. Její autorka, Jane Worrollová, společně s ilustrátorem Peterem Houghtonem, jsou průvodci lesní školy a spolu vedou lesní kroužek pro děti z Londýna a okolí. K budování pevného vztahu s přírodou neznají lepší způsob, než si užívat zábavu přímo v jejím středu. A přesně na toto je publikace zaměřena. BANNER_2_2048x2048_fcb_Hry_se_zemi_vzduchem_ohnem_a_vodou_72dpiRGB

Na prvních stranách nás nejprve seznámí s tím, jak jsou živly spjaty s člověkem a jeho kulturou, proč je pro nás pobyt v přírodě důležitý a co je vlastně lesní škol(k)a. Nechybí také stručný rádce s několika doporučeními a bezpečnostními opatřeními.

Čtyři kapitoly obsahují celkově 20 velice kvalitně promyšlených aktivit, které se vážou k jednomu ze čtyř živlů. U každé aktivity je kladen zvláštní důraz na vyprávění příběhů a představivost – každá kapitola obsahuje příběh pro navození správné atmosféry. Najdete zde i tipy a triky, co na aktivitu používat a co ne, co využít z přírody apod. Nechybí přehledná tabulka, kde je uvedeno místo, kam se aktivita hodí, pro kterou věkovou skupinu dětí je určena, na co je aktivita zaměřena a co vše je k ní potřeba. Aktivity také provází jednoduché obrazové návody. Na konci každé z nich najdete příklad, jak ji zakončit a jak ji lze s dětmi zhodnotit.

Podle mého názoru by tato publikace mohla doplnit oddílovou knihovničku a stát se tak skvělým pomocníkem při tvorbě netradičních aktivit ve spojení s přírodou.

Ačkoli autoři uvádějí, že aktivity jsou určeny spíše předškolním dětem, mně jejich náročnost přijde vhodná i pro vlčata a světlušky. Nicméně publikace může přinést inspiraci i pro program skautů a skautek, například při práci se stezkami, které jsou na symbolice živlů postavené.

Knihu hodnotím velice kladně, nízký počet aktivit kvalitě neubírá, spíše naopak. Zároveň je pojata trochu jinak než klasické svazky s návody her nebo dalších aktivit.

Představení všech obsažených aktivit skrze příběhy a vypravěčský tón v dětech probouzí fantazii, což jim pomáhá v navázání důvěrného a zodpovědného vztahu s přírodou a zároveň podporuje pocit sounáležitosti a společenství. A toto pojetí ji dělá velice čtivou i pro oddílové vedoucí.

© Martina Fidlerová, časopis Skauting, prosinec 2021

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení