Hry z lesní škol(k)y

Hry z lesní školky - Zábavné, rukodělné a dovednostní aktivity pro malé dobrodruhy

Jane Worroll, Peter Houghton

 

Milí čtenáři,

  čas od času vás budeme seznamovat s názory, náměty a možná i nápady některých čtenářů našich knih. Na základě toho si můžete o knize udělat sami svůj názor a rozhodnout se, zda ji chcete mít ve své knihovně.

   

  Když jsem nastoupila do školní družiny jako vychovatelka, zažila jsem hned v prvním týdnu šok. Děti si neuměly samy hrát. Čekaly, co jim nabídnu, co jim připravím a co jim ukážu. Na moje vybídnutí, ať si v lese postaví malé lesní městečko – se dívaly nechápavě. Na stromy neuměly vylézt, nudily se a těšily se domů – k počítačům. V lepším případě do kroužků (organizovaná činnost), nebo na sportovní aktivity. Tam dost často jeden vyhraje (šťastný jedinec) a ostatní prohrají. Jsou proto neschopní a musí o to více trénovat, aby příště poražený vyhrál, a smutní budou zase druzí. Začarovaný kruh.

 
 

  Proto zájem o tuto novou knihu „Hry z lesní škol(k)y” je tak enormní. Je to pochopitelné, neboť my dospělí si konečně začínáme uvědomovat absenci tvořivosti, kreativity a vzájemné pomoci našich dětí v přirozeném, tedy přírodním prostředí. Jak říkají autoři knihy: „Z přírody jsme vzešli, jsme její součástí a naše přežití se neodlučně pojí s její existencí. Díky všem těm rozmanitým strukturám, vůním, povrchům, a tvarům všech velikostí a podob i bezpočtu rostlin příroda představuje to nejlepší dětské hřišti, jaké může být.”

  Nabídněme dětem tedy pomoc, ale pak je nechme tvořit samostatně. Necháme je hrát. Jejich fantazie nezná hranic a ony najdou konečně opět samy sebe a dětský svět her a pospolitosti.

  Pamatuji si, jak jsme si (venkovské děti) udělaly domečky v kukuřičném poli. „Byty” měly mnoho pokojů a chodeb, kde jsme se vzájemně navštěvovaly. K nemalé radosti místního JZD. Pošlapaná kukuřice se nedala sklidit. Nevadilo, bylo to krásné.

  Lidé si budovali přístřešky, aby si zajistili nejzákladnější potřeby, a děti si je instinktivně stavějí dodnes, počínaje domácími bunkry ze židlí, prostěradel, polštářů. Přístřešek postavený v lese je pro děti útulným přírodním domečkem, který je odděluje od světa dospělých. Vnímají ho jako místečko jenom pro sebe – kapitola „stavění přístřešků”.

 
   

  A výroba šperků? Všichni se chceme zdobit, vypadat pěkně a nejlepší je mít nějaký originální šperk. To aby každý záviděl. Možná je však lepší šperk vyrobit, darovat a radost z toho je mnohem větší, než vlastnit. Mnoho nápadů na originální šperky najdeme v kapitole „lesní šperky”.

  A hry v přírodě? Tak to je tak obsáhlá kapitola, že je nutné si knihu koupit, pročíst a až vám začnou svědit prsty a vy budete chtít vyrábět, až si začnete s dětmi hrát a až si začnou konečně hrát děti bez vás, tak pak jste na správné startovní čáře.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení