Husí táta

Husí táta
Michael Quetting

Při čtení knihy „Husí táta“ člověka záhy napadá, jak často se propaguje ochrana zvířat. Zvířata mají vlastně uspokojit naše potřeby. Co kdybychom mohli získat daleko víc, kdybychom se starali o jejich potřeby? Možná bychom díky tomu mohli znovu zažít propojení s přírodou a byli nakonec mnohem šťastnější.

Nádherná kniha „Husí táta“ tuto možnost nabízí a příběhům o tátovi sedmi hus tím vůbec neubírá na laskavosti a zároveň dobrodružnosti vzájemného poznávání.

 
 

Jde tu o vědecký projekt, kdy husy budou mít později na zádech připevněný malý přístroj, měřič velký jako krabička od sirek, který bude zaznamenávat různá data. Pomocí těchto měření lze poté stanovit přesné závěry ohledně mechaniky letu, aerodynamiky a stavu atmosféry. Podmínkou je naučit husy létat za ultralehkým letadlem.

Je možné tohle divoké husy naučit?

 

Autor knihy Michael Quetting se právě proto dobrovolně stává tátou sedmi ještě nevylíhnutých housat a ke svému vlastnímu údivu získává k malým opeřencům téměř otcovský vztah. Gloria, Calimero, Nemo, Maddin, Frieda, Paula a Nils se dočasně stávají jeho rodinou. A to právě v době, kdy se mu jeho vlastní rodina rozpadla. Husy mu tak svou přítulností, nezbedností a starostmi o ně zaplňují prázdné místo, které po rozpadu manželství vzniklo.

Od jejich vylíhnutí, spaní pod dekou se svým tátou až po první nesmělé pokusy o létání uplyne krátká doba a z husích kojenců a batolat se stávají sebevědomí „teenageři“, suverénně létající za letadlem. Krásné fotografie „shora“ jsou přímo dechberoucí.

Projekt je u konce a společné dny jsou sečteny. Ve voliéře už je jenom Nils a Calimero. Ostatní husy se rozhodly pro divočinu. Zůstává otázkou, zda to zvládnou. A zda to zvládne Michael. Neboť i jeho čeká opětovný návrat do lidské divočiny.

Hned první nákup v supermarketu mu napoví, že to nebude lehké. Soužití s husami, s přírodou a se sebou samým zapříčinilo změnu v pohledu na život a jeho opravdové hodnoty.

 

„Proč jsou jen lidé tak komplikovaní? Musím odsud pryč! Chci domů! Domů ke svým husám.” - Michael Quetting

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.