Od semínka v prach: Něžné vyprávění o jedné zahradě

 

 Kniha má podtitul O životě, přírodě a jedné zahradě a musím říct, že je tentokrát naprosto výstižný. Na stránkách knihy sledujeme od ledna do prosince příběh jednoho zahradníka milujícího tuto práci i přírodu. Popisuje práce náročné i jednoduché, všímá si jak rostlin, tak i zvířat a rád pozoruje život jeho zaměstnavatelky – paní Cashmerové. Miluje však svou manželku a občas se tak zaměřuje i na chvíle chvíle strávené s ní.

 Od semínka v prach skvěle plyne. Skrze autorovo vyprávění cítíte, jak se mění počasí, jak souvisí s náladou a necháváte na sebe působit jeho klid. Líbilo se mi, jak až mimoděk je titul i poučný, a to tehdy, když se Marc Hamer zaměří na určitý druh a přidá k tomu nějakou zajímavost, nebo když cituje své oblíbené básně. Já se tak například dozvěděla, že naše rostlina, které nesprávně říkám zimolez je jasmín nahokvětý a že se jeho stonky nemají navzájem křížit. Také mě zaujaly informace o takzvané nepravé čemeřici, a to především o jedu cyklopaminu způsobujícímu, že plod živočicha, který ji pozře, se narodí s jedním okem uprostřed čela a primitivním mozečkem.

 Vypravěč je velmi sympatický a jeho klid a přístup by mu leckdo záviděl. Některé jeho myšlenky jsou opravdu silné a minimálně vedou k zamyšlení. Například tato: „Na lásce nic není: stačí si všímat, vynakládat úsilí, zabíjet ego. Peggy dělá totéž, a tak to funguje.“ (str. 36)

 Obvykle takové knihy nevyhledávám, mám ráda buď populárně naučné tituly, nebo pak romány a detektivky. Tady jsem se také trochu bála označení „manifest zahradnického zenu“, ale na zahradní téma jsem se těšila a udělala jsem dobře, že jsem se do Od semínka v prach pustila. Byly to totiž příjemné chvíle a navíc mě naladily na letošní „sezónu“ na zahradě. Marc Hamer se narodil a vyrůstal na severu Anglie, odkud se později přesunul do Walesu. Po dvouletém období bez střechy nad hlavou a následné práci na železnici studoval výtvarné umění v Manchesteru a Stoke-on-Trentu. Jeho předchozí kniha Jak chytit krtka — a najít v přírodě sám sebe byla navržena na ocenění Wainwright Prize.

© Jana Langerová, Kultura21

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení