Vyprávění příběhů není věda

Autoři knihy uvádějí, že jejich záměrem bylo vytvořit cosi jako stručnou příručku pro zaneprázdněné rodiče s jednoduchou metodou a snadno zapamatovatelnými kroky. Na čtenáře proto nečeká žádná suchá teorie, ani příliš pouček, právě naopak.Jak-vypávět-příběh-dětem-titulka-RGB

Kniha se skládá z krátkých kapitol a vzorových příběhů, kde je popsaná teorie převedena do praxe. V textu se navíc nacházejí černá kolečka, ve kterých je tímto způsobem zvýrazněna důležitá myšlenka. Jednotlivé kapitoly jsou: Vypravěčská smyčka, Buďte sami sebou, Začněte jednoduše, začněte mladí, Vybudujte si rytmus, Praktická stránka, Příběhy konejšivé, Příběhy poučné, Příběhy pro celou rodinu a Konec. V závěru nechybí poznámky autorů, poznámky v podobě zdrojů, poděkování a rejstřík.

Z každé řádky v knize jde poznat, jak Silke a Joseph milují děti, jak jim na nich záleží a jak jim opravdu chtějí nejen něco předat, ale také pomoci. Oba mají jak vypravěčský talent a cit, pro práci s nimi, ale ukazují, že není nijak složité děti strhnout na svou stranu. Popisované kroky totiž opravdu dávají smysl a nejsou složité. Chce to jen chuť, jistou dávku odvahy a také trénink!

Mě například zaujalo doporučení, začít příběhy vyprávět, co nejdřív je to možné a to dříve, než dítě rozeznává slova. Díky tomu navodíte potřebnou vzájemnou atmosféru sdílení – jak pro vaše dítě, tak hlavně pro sebe a vypravěčské dovednosti se budou vyvíjet společně s dítětem. „V raném dětství se příběhy točí kolem potomkova těla. Jak se dítě vyvíjí, přecházejí příběhy k jednoduchým objektům v jeho dosahu. Od svého syna nebo dcery si bereme různá vodítka a pomalu postupujeme k příběhům o mámě nebo tátovi a dítěti, pak o dítěti samotném nebo s nějakým kamarádem, až bude ve čtyřech letech připravené na spletitá dobrodružství s několika postavami a občasným mírným nebezpečím,“ popisují autoři na straně 62.

Ačkoliv ještě nemám děti, kniha pro mě byla velmi poučná a jsem si jistá, že se k ní budu vracet. Rozhodně ji doporučuji těm, kteří se nechtějí spoléhat jen na pohádky a hledají způsoby, jak děti zaujmout. A je úplně jedno, zda se jedná o rodiče, prarodiče, učitele, vychovatele nebo například táborové vedoucí.

© Jana Langerová, Kultura21.cz

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení