Příroda je tak velká jako její nejmenší stvoření

Jsou fascinující, jsou užiteční, i když si to o nich často nemyslíme. A je jich opravdu hodně. Přesvědčte se o tom, že naše planeta je skutečně planetou hmyzu.Planeta hmyzu_front

 Nech brouka žít, říká jedna známá píseň, a skvělá kniha Planeta hmyzu vás lehce a zábavně přesvědčí o tom, jak velká je pravda to je. Hmyzu bychom si totiž měli vážit a chránit jej. Nejen proto, že hmyz obýval Zemi už hodně dávno před námi a přežil všechny velké změny, ale především proto, že bez této „havěti“ by náš život velmi brzy skončil.

Autorka publika vás pozve na fascinující výpravu mezi drobotinu, která často není ani vidět, ale ovlivňuje dnes a denně životní koloběh zvířat i rostlin na Zemi. Anne Sverdrup-Thygesonová je vědkyní a profesorkou na Norské univerzitě životního prostředí a biologických věd, která říká, že má skvělou práci, při níž může zároveň bádat i zprostředkovávat poznání. Její nadšení doslova čiší z každého řádku a nakazí jím při čtení také vás.

grasshopper-g5455ca80c_640Kniha Planeta hmyzu z nakladatelství Kazda je zevrubným pohledem na neskutečnou hmyzí říši. V poměrně útlé publikaci se dozvíte základní informace a rozdělení hmyzu, poznáte hmyzí rekordmany, způsoby reprodukce i vývoje jednotlivých druhů. Seznámíte se rovněž se společenským uspořádáním, vzájemné symbióze a možnostmi, jimiž příroda hmyz vybavila pro lepší přežití.

Autorka se zamýšlí nad významem nejrůznějších příslušníků pradávné hmyzí říše, bez nichž si sice náš život možná dovedeme představit, ale žádný by bez nich vlastně neexistoval. Na hmyzu jsme hodně závislí, a kniha Anne Sverdrup-Thygesonové vám rovněž představí možnosti, jak naše, často neviditelné bug-g5d64762c6_640hmyzí pomocníky chránit. Všichni ti opylovači, rozkladači mrtvých těl, nebo ti, kteří jsou potravou pro jiné, pomáhají udržet škodlivé organismy na uzdě či šíří semena, představují ozubená kolečka, díky nimž se svět točí.

Inspirujeme se jimi, využíváme plody jejich práce, obdivujeme jejich krásu či houževnatost. A bez nich bychom nebyli nic. Nechte se okouzlit publikací Planeta hmyzu a myslete na to, až příště zatoužíte plácnout třeba vosu, protože vám leze do piva.

 © Helena Herynková

Planeta hmyzu

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet