Žena, která hovoří se šimpanzi

Patří mezi největší odbornice na chování primátů a významně se zasloužila o jejich ochranu. Životní příběh a názory Jane Goodallové můžete nyní poznat hned ve dvou knihách.Jane-Goodall-banner-2048-x-2048-px-01

 Jane Goodallová je britská antropoložka, bioložka a ekoložka, jejíž jméno je (a navždy bude) nezvratně spjato s primáty, především se šimpanzi. Nepochybuji o tom, že jste o této ženě už někdy slyšeli, nebo jste o ní četli v rozličných publikacích. Nyní však máte možnost seznámit se přímo s jejím životem, úspěchy, pády, ale také životními názory prostřednictvím dvou knih, které vyšly v nakladatelství Kazda.

Důvod k naději je autobiografií, v níž autorka promíchala své vzpomínky velmi jemně a umně s názory na víru, filozofii, ale také světovou historii a důležité události. Vyprávění plyne jako řeka, která „bydlí v Mombase“, a během něj se nenápadně seznámíte s fascinující cestou, jíž Goodallová za svůj život prošla. Sympatická bioložka, která odešla do pralesa studovat šimpanze a vyšla ven, aby je zachránila, vám uhrane svou pokorou, odhodlaností, ale i vůlí měnit svět – každý den aspoň kousek.

V inspirativním poselství a touze po hledání naděje, nejen pro nás lidi, pokračuje ve druhé publikaci Kniha o naději. Jako Posel míru OSN je britská antropoložka tou pravou osobou, aby se zamýšlela nad minulostí i budoucností, a vlila vám do mysli onu nezbytnou jiskřičku přesvědčení, že i ve složité době stojí za to se dál snažit. Ke spolupráci přizvala novináře Douglase Abramse a společně se vydali na pouť za nadějí, která se skrývá všude kolem, ale také v každém z nás. Obě knihy jsou doplněny množstvím fotografií ze života i pracovních zážitků nezdolné, bezmála devadesátileté Jane Goodallové.

Ať už slavnou přírodovědkyni znáte nebo ne, obě její publikace vám zpříjemní podzimní sychravé dny a do žil vlijí tolik potřebnou životní sílu, nadšení a chuť další den vstát a dál bojovat s osudem.

© Helena Herynková, idnes.cz

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet