Albert Einstein byl pověstný nejen originálními názory a stejně originálním účesem, ale především vědeckými objevy a také rétorikou. Včetně znepokojivé předpovědi, že vyhynou-li včely, bude je lidstvo do čtyř let následovat.
V médiích se občas objevují zprávy (prosadí-li se v záplavě jiných katastrofických vizí), že včely vymírají. Mám několik kamarádů včelařů, a tak s nimi o této problematice sem tam zapředu hovor. „Domácí“ včelaření má svá úskalí, ovšem zatím vždy našli způsob, jak včelstva obnovit i po složitých obdobích, kdy to s nimi vypadalo fakt zle.
Něco jiné jsou však včely divoké (čili žijící ve volné přírodě). A právě těch se obavy přírodovědců týkají především. Ač si to možná neuvědomujeme, tvoří tito drobní hmyzáci nezastupitelnou součást ekosystému jako nejdůležitější opylovači. Ač to možná zní zvláštně, potřebují naši ochranu.
Knížka Jak zachránit včely představuje celou řadu podnětných nápadů, co můžeme udělat pro včely ve svém okolí. Každá původní rostlina a jakýkoliv původní hmyz napomáhají k zachování přirozeného biotopu. A tak každý, kdo má chuť zapojit se do pomoci včelám, může začít třeba jen tím, že na zahradě či na balkóně vysadí vhodné rostliny anebo též pořídí hnízdní pomůcky (pokud se tedy nebojí žihadélek).
Čtenář se také dozví řadu včelích zajímavostí, jako např. kdo jsou jejich hlavní protivníci (kromě člověka) nebo o „kukaččích včelách“, které svá vajíčka ukrývají do hnízd jiných druhů.