Les nemlčí

Les nemlčí

Madlen Ziegeová

Němé tváře? Jen na oko

 O tom, že tak úplně neplatí, že by spolu zvířata, rostliny nebo houby nekomunikovaly, vás přesvědčí kniha Les nemlčí od německé etoložky Madlen Ziegeové.

 V úvodní části knihy je vysvětleno, že každá živá bytost komunikuje a autorka zde přibližuje její fascinaci přírodou. Za její zaměření mohl také osud – když se chtěla věnovat kočkám, dostala se k rybám a poté ke králíkům a uvědomila si, že její komunikační schopnosti nejsou nejlepší. Dále se v teorii zaměřuje na život, svět a podstatu komunikace.

   les1

  les2

   Následují tři velké části knihy: JAK se vyměňují informace?, KDO si vyměňuje informace s KÝM a PROČ? a A co když se všechno změní? Jako nejzajímavější se mi jevila druhá část o výměně informací, a to jak jednobuněčných organismů, tak hub, rostlin a zvířat. Zaujala mě například symbióza mezi mravenci a bakteriemi, postupy masožravých rostlin nebo strategie tořiče z rodiny orchidejí k přilákání opylovačů. Tyto rostliny tvarem a barvou květů připomínají samičku hmyzu, a navíc uvolňují chemickou látku dávající signál, že hledají partnera. Když samci pak dosednou na květ orchideje, začnou provádět typické kopulační pohyby a tím aktivují jakousi záklopku rostliny. Hmyzí samec je tak oklamán, a ještě pak posypán pylem.
 

  Co se týče živočišné říše, překvapilo mě například, že si delfíni dávají jména a používají je, že africké surikaty mají různé zvuky podle daného nebezpečí nebo že samci raků bahenních demonstrují svou sílu tím, že se navzájem pomočí. Podobných zajímavostí je v knize zkrátka mnoho a opravdu stojí za to. Nadchly mě také ilustrace působící jako rychlé črty tužkou, ale jsou velmi věrné, doplňují text a zaručeně se u nich chvíli zastavíte jako já.

  les3

 

 les4     Kniha se na první pohled tváří poměrně odborně, ale vůbec se jí nemusíte bát. Kapitoly jsou děleny na podnadpisy a odborné termíny jsou vysvětleny tak, aby je každý bez problémů pochopil. Navíc se mnohdy i zasmějete a tím, že budete číst o přírodě, tak vám ani nepřijde, že čtete knihu založenou na výzkumech.

   Madlen Ziegová studovala biologii v Postupimi, Berlíně a Austrálii. Během přípravy své dizertační práce na Goethově univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem zkoumala mimo jiné chování divokých králíků ve městě a na venkově. Věnuje se etologii a při svých veřejných vystoupeních probouzí u publika všech věkových kategorií nadšení pro přírodovědný výzkum. Více o ní najdete na webu www.madlenziege.com


© Jana Langerová

 

 

 

 

 

 

 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.