Moudrost lesa

Kód: E007
od 295 Kč –20 %
Moudrost lesa
od 295 Kč –20 % od 236 Kč

Zvolte variantu

Les umí dostat z lidí to nejlepší!
Romantický hvozd – hluboké ticho, vůně mechu a pryskyřice, ševelení v korunách stromů: představujete si les také tak? Tato nádherná místa se stávají vlivem lidské chamtivosti a znečišťování čím dál vzácnějšími.

Peter Wohlleben nám ukazuje, že pevnější a zdravější vztah s přírodou kolem nás je uskutečnitelný, a především potřebný. Křehký ekosystém lesa, v němž spolu rostliny komunikují a navzájem si pomáhají, můžeme chránit i my.

Autor nám v této knize předává, čemu ho sám les naučil. Chopme se nyní příležitosti a doprovoďme ho na jeho cestách hlubokými, tajuplnými lesy. Nechme se přitom stále znovu překvapovat a objevujme divokou, autentickou přírodu. Naučíme se tak víc starat o stromy, a tím i o sebe.

O lese, jaký je a jaký by mohl být.

Peter Wohlleben, lesník s hlubokou láskou k lesu, nám ukazuje les takový, jaký je i jaký by mohl být. To, co mylně považujeme za nedotčenou přírodu, je pouze masa stromů, mající sloužit účelům lesního hospodářství a lovu. Přirozeně rostoucím stromům se daří v pospolitosti, a ta skrývá mnohá tajemství – od téměř neprozkoumaných spodních vrstev lesní půdy až po nejvyšší vrcholky. Spolu s Peterem Wohllebenem znovu objevíme kouzlo přírody a porozumíme životu stromů.

Detailní informace

Doprava ZDARMA
Doprava ZDARMA
Při nákupu nad 999 Kč
Garance kvality
Garance kvality
Pečlivě produkty vybíráme
Pomůžeme vám
Pomůžeme vám
s výběrem produktů
Odesíláme do 24h
Odesíláme do 24h
u produktů skladem
Provedení: Tištěná kniha
Ihned k odeslání (>10 ks) | K064
Můžeme doručit do: 16.7.2024
369 Kč
295 Kč
Provedení: CD audiokniha
Ihned k odeslání (>10 ks) | C006
Můžeme doručit do: 16.7.2024
369 Kč
295 Kč
Provedení: Audio download
Ihned k odeslání (>10 ks) | A002
Můžeme doručit do: 16.7.2024
299 Kč
239 Kč
Provedení: E-kniha
Ihned k odeslání (>10 ks) | E007
Můžeme doručit do: 16.7.2024
295 Kč
236 Kč

Detailní popis produktu

Moudrost lesa

Proč si tuto knihu přečíst

V úvodu knihy vypráví Wohlleben o svém profesním vývoji od dob studií až po pozici lesního hospodáře, který postupně začíná pociťovat nesoulad s tradičními metodami lesního hospodaření. Jeho zájem se proto obrací k principům ekologického lesnictví, což vede k neshodám s jeho nadřízenými, až nakonec opouští svou pozici, aby v obci Hümmel mohl uskutečnit svou vizi udržitelného lesnictví.

Dále si můžete přečíst o složitých sociálních vztazích mezi různě starými stromy, které jsou známkou zdravého lesa. Autor popisuje, jak stromy reagují na jaro, a jak se vzájemně podporují v nemoci. Autor také objasňuje, proč jsou bukové lesy nejen více přirozené, ale i ekonomicky výhodnější ve srovnání s lesy smrkovými a borovicovými, vysazenými pro rychlou a levnou produkci dřeva.

Peter Wohlleben se nebojí kritizovat konvenční lesnictví a poukázat na spolupráci lesníků s loveckými lobbistickými skupina a na zavádějící marketingové strategie, které mají za cíl vás přesvědčit o ochranářském poslání lesníků a myslivců. Kritizuje nejen jednotlivce, ale celý přístup k lesu jako k produktu závislému na lidské péči.

Nicméně Wohlleben nezůstává pouze u kritiky, ale představuje i alternativy pro ekologické lesnictví, které by mohlo napomoci obnově původních bukových pralesů ve střední Evropě. Ukazuje, že ekonomický profit je možné generovat bez kácení stromů, například prostřednictvím rekreačních aktivit v lese. Wohllebenova práce je výzvou k změně, v níž osobně a vášnivě vysvětluje, co je nutné udělat pro zachování původních lesů v jejich autentické podobě.

Nahlédněte do knihy

Audiokniha

Čte Aleš Procházka. Celková délka je 9 hodin a 22 minut

00 Úvodem
01 Jak jsem se stal hajným
02 Ze studií do lesa A
03 Ze studií do lesa B
04 Naše lesy
05 Divoce rostoucí stromy
06 Putovat jako strom
07 Proč právě buky
08 Přirozený životní cyklus buku
09 Vidím, co ty nevidíš
10 Kultivované stromy
11 Narušené půdy
12 Obtížné začátky
13 Masové pěstování rostlin
14 Nepřirozený vývoj
15 Nedostatek živin
16 Umělá tajga
17 Lov
18 Ohlédnutí
19 Domácí odchov lesní zvěře
20 Oblíbená krmě
21 Zvěř - naše konkurence
22 Platíme všichni
23 Prazvláštní poměry
24 Sicílie na sever od Alp
25 Pryč s lovem
26 Pod ochranou
27 Co bychom měli chránit
28 Pochybné snahy
29 Rozloha chráněnných oblastí
30 Národní park - jablko sváru
31 Ochrana užíváním
32 Zachraňte pralesní půdu
33 Kdo taha v lese za drátky
34 Jak se u nás kontroluje
35 Důsledky úspor
36 Pod vrcholky stromů a níž
37 Jak přežít v lese
38 Lesničtí junioři
39 Budoucnost lesa
40 Umírání lesů
41 Změna klimatu
42 Větrné parky
43 Energie ze dřeva
44 Doba ohřátá
45 Exoti a jejich doprovod
46 Ekologické lesní hospodářství
47 Generační výměna jako šance
48 Naděje na obzoru

Co o knize říkají čtenáři

Autor, Peter Wohlleben je srdcař, skvělý autor a jeho knihy mi mnoho objasňují; jsou zcela mimořádné. Děkuji. Doporučuji všem vnímavým lidem, kterým není lhostejný život na Zemi.

Vlastimil Obr

Proti knize Tajný život stromů, která vysvětluje, že strom je živý tvor a les zase živý organismus a v níž autor jen krátce zavzpomínal na svá učednická léta, je tato kniha mnohem více plná osobních vzpomínek, které mapují autorovu cestu od běžného lesníka až po zapáleného ochránce lesa. Tématu samotného lesa se ovšem nevyhýbá a upozorňuje na zapomenutý fakt, že králem evropských lesů není smrk, ale buk, a že vztah ochranářsky založeného lesníka nemusí být nutně v souladu s názory státních úředníků a myslivců a lovců. Nejde o zelenou agitku, ale o ucelené, životem a praxí ověřené názory rozumného člověka, který pro les žije. A nám z města nezbývá než mu i trochu závidět. Obě knihy krásně načetl Aleš Procházka.

Bukiet

Při čtení knihy Petra Wohllebena jsem byl naprosto uchvácen přirozenou lidskostí jeho psaného textu. Kniha přinášející nespočet postřehů pramenících z dlouholetých zkušeností, vytrvalého celoživotního studia a hlavně z neochvějné lásky ke svému oboru, neztrácí po celou dobu spád a je čtivá do posledního řádku. Krásná práce!

Jakub Jiroušek

Velmi krásná kniha, okořeněná citem a láskou k přírodě. Tato kniha poskytuje velmi dobrý přehled o všem, co definuje les. Autor opakovaně kritizuje konvenční způsoby hospodaření, které způsobují velké škody, a proto musí být nahrazeny jinými metodami. Argumenty, které Wohlleben přináší, jsou důsledně promyšlené a naprosto přesvědčivé. Nemusíte být odborníkem, abyste si uvědomili, že Wohlleben má pravdu. Stačí procházka lesem s otevřenýma očima. Kniha je věcná a mimořádně poučná pro každého laika.

Jitty82

I když už leccos zaznělo v dřívějších knihách, stejně to nevadí. Přistupuju k této knize tak, že to může být pro někoho první autorův titul, a proto je třeba vše znovu odvyprávět. Protože dělá osvětu a moc dobrou. Uvažuje logicky, rozumně a klidně přizná i vlastní chyby, z kterých se poučil. Pokud začnete číst Wohllebena, stejně jako já se asi pustíte do všech dalších. Neudělat to by byla chyba.

Medialstar

O autorovi

Moudrost lesa

Peter Wohlleben

Peter Wohlleben se narodil v roce 1964 v Bonnu. Již od malička se zajímal o přírodu a původně chtěl studovat biologii. Dal ale na radu své matky a rozhodl se studovat lesnictví. Po studiích strávil přes dvacet let v zemské lesní správě, kde nejdříve pracoval jako vedoucí kanceláře a později se stal lesníkem. Zde si našel cestu k ekologickému lesnictví a organizaci túr pro turisty a kurzů pro studenty. V roce 2007 mu vyšla první kniha a během několika následujících let se stal jedním z nejprodávanějších autorů. V současnosti pracuje a vyučuje na Lesní akademii v německém Eifelu a globálně se zasazuje o obnovu pralesů. Často vystupuje v televizních programech, pořádá přednášky a semináře a píše knihy týkající se lesa a ochrany přírody. Jeho bestsellery Tajný život stromů, Citový život zvířat, Tajná síť přírody, Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou a Než stromům dojde dech nadchly čtenáře po celém světě. Za emocionálně působivé a nekonvenční zprostředkovávání vědeckých poznatků mu byla v roce 2019 udělena Bavorská státní medaile Za zásluhy o životní prostředí. Film z roku 2020 Tajný život stromů, vycházející ze stejnojmenné knihy, zhlédlo v kinech na 350 tisíc lidí.

 

Les umí dostat z lidí to nejlepší!
Romantický hvozd – hluboké ticho, vůně mechu a pryskyřice, ševelení v korunách stromů: představujete si les také tak?
Tato nádherná místa se stávají vlivem lidské chamtivosti a znečišťování čím dál vzácnějšími.

Peter Wohlleben nám ukazuje, že pevnější a zdravější vztah s přírodou kolem nás je uskutečnitelný, a především potřebný. Křehký ekosystém lesa, v němž spolu rostliny komunikují a navzájem si pomáhají, můžeme chránit i my.

Autor nám v této knize předává, čemu ho sám les naučil. Chopme se nyní příležitosti a doprovoďme ho na jeho cestách hlubokými, tajuplnými lesy. Nechme se přitom stále znovu překvapovat a objevujme divokou, autentickou přírodu. Naučíme se tak víc starat o stromy, a tím i o sebe.

O lese, jaký je a jaký by mohl být.

Peter Wohlleben, lesník s hlubokou láskou k lesu, nám ukazuje les takový, jaký je i jaký by mohl být. To, co mylně považujeme za nedotčenou přírodu, je pouze masa stromů, mající sloužit účelům lesního hospodářství a lovu. Přirozeně rostoucím stromům se daří v pospolitosti, a ta skrývá mnohá tajemství – od téměř neprozkoumaných spodních vrstev lesní půdy až po nejvyšší vrcholky.
Spolu s Peterem Wohllebenem znovu objevíme kouzlo přírody a porozumíme životu stromů.

 

Autor

  • Peter Wohlleben (1964) se již od dětství chtěl stát ochráncem přírody. Studoval lesnictví a přes dvacet let pracoval jako úředník zemské lesní správy. Dnes vede Lesní akademii v německém regionu Eifel a usiluje o návrat pralesů do různých oblastí světa. Často vystupuje v televizních pořadech, pořádá přednášky a semináře a píše knihy na témata týkající se lesa a ochrany přírody. Svými bestsellery Tajný život stromů, Citový život zvířat, Slyšíš, jak mluví stromy a dalšími nadchl čtenáře po celém světě. V Německu nedávno začal vydávat časopis Wohllebenův svět. V roce 2019 mu byla udělena Bavorská státní medaile za zásluhy při ochraně životního prostředí, a to za jeho citlivé a nekonvenční zprostředkovávání vědeckých poznatků.

Tato kniha je vytištěná na ekologickém recyklovaném papíře s certifikátem FSC.

Doplňkové parametry

Kategorie: Botanika
Jazyk: čeština
Autor: Peter Wohlleben
Interpret: Aleš Procházka
Překladatel: Magdalena Havlová
Vazba: Vázaná s přebalem
Formát: 135 x 206 mm
ISBN: 978-80-907197-4-3
Audiokniha:
EAN CD: 8594186120307
Formát audioknihy: MP3
Délka: 9 hodin 22 minut

Dokument Inteligence stromů

Rozhovor Petra Horkého s Peterem Wohllebenem

5
44x
4
2x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
Avatar autora | 5.11.2023
+ Krásná kniha

Krásná knížka- dárek pro tatu, který miluje les. Od tohoto autora má do.a již několik knih a že všech je naprosto nadšený. Pokud máte rádi les, přírodu a zvěř, pak rozhodne neuděláte chybu.
5
HM Avatar autora | 15.12.2022
Super,úžasné knihy ,každý člověk by to měl přečist.Vše je na lidech jaká bude přiroda
5
Avatar autora | 29.11.2022
Úžasné knihy, máme 4, je to čtení k zamyšlení, měla by to byt povinná četba pro děti a lesnické školy.
5
IA Avatar autora | 6.11.2022
Nádherná kniha, měli by si ji přečíst všichni .
5
EU Avatar autora | 24.8.2022
Velmi
5
J Avatar autora | 23.8.2022
Nádherná kniha! Mám ji v audio verzi a je to nádherné pohlazení pro duši - když chcete odpočívat u dobré kávy nebo si zpříjemnit práci poslechem něčeho tak krásného. Vřele doporučuji!
5
Avatar autora | 24.5.2022
Skvělá kniha, která člověku naprosto změní pohled na les a stromy .... recenze na obalu knihy jsou naprosto pravdivé.
5
PS Avatar autora | 31.12.2021
Doporučuji
5
IK Avatar autora | 29.12.2021
Je to dobré čtení k zamyšlení, místy bych polemizovala. Ani v Německu na tom není lesnictví všude tak špatně a u nás také ne, vždy záleží na lidech.
5
HN Avatar autora | 30.11.2021
Knihu jsem koupila jako dárek.
5
MS Avatar autora | 29.11.2021
Knihu jsem zakoupila jako dárek pod stromeček. Určitě se bude líbit.
5
DG Avatar autora | 12.11.2021
Úžasná kniha, doporučuji.
5
PS Avatar autora | 4.11.2021
výborná knížka-doporučuji
5
HS Avatar autora | 26.7.2021
Pěkné knížky. Rozhodně stojí za přečtení.
5
OP Avatar autora | 18.7.2021
E-kniha naprosto božsky přečtená. Navodila atmosferu a už poslouchám znovu
5
VH Avatar autora | 9.6.2021
Kniha splnila moje očekávání.
5
LM Avatar autora | 26.5.2021
Moc pěkná knížka
5
MB Avatar autora | 11.5.2021
Super
5
JO Avatar autora | 3.5.2021
jsem velice spokojen,opravdu kvalitní knihy
5
DJ Avatar autora | 12.4.2021
Jsem velmi spokojená, jsme překvapená kvalitou textu a zpracováním knihy.
5
MD Avatar autora | 8.4.2021
Jsem velmi spokojeni se zakoupenými knihami. Doporučuji.
5
IS Avatar autora | 7.4.2021
Sklvělá knížka. Ostatně, jako všechny z nakladatelství Kazda.
5
AA Avatar autora | 3.4.2021
Civilizovaný člověk úplně zapomněl, že je součástí přírody. Ale naštěstí se výjimky najdou. Autor je můj člověk. Děkuji za naději. A m oc se těším na další knihy.
5
MS Avatar autora | 1.4.2021
Ano, knizka je bezva. Jakoz i vsechny ostatni.
5
MB Avatar autora | 1.4.2021
Jsem spokojena,kniha do knihovny
5
ŠM Avatar autora | 25.3.2021
Mám ráda přírodu a tyto knihy.Děkuji.
5
MM Avatar autora | 25.3.2021
Myšlenkami autora a jeho pohledem na svět jsem naprosto nadšená. Výjimečná kniha - doporučuji.
5
Avatar autora | 22.3.2021
Skvělá knížka, kterou je možné jen doporučit.
4
ZG Avatar autora | 1.3.2021
Až na místy zdlouhavejsi opisy a recyklace některých myšlenek z knihy Tajný život stromů, je kniha velmi přínosná a informativní.
5
VO Avatar autora | 18.2.2021
Autor, Peter Wohlleben je srdcař, skvělý autor a jeho knihy mi mnoho objasňují; jsou zcela mimořádné. Děkuji. Doporučuji všem vnímavým lidem, kterým není lhostejný život na Zemi.
4
TK Avatar autora | 30.12.2020
Četl jsem už více knih od p. Wohllebena, dochází v nich z velké části k recyklaci myšlenek. I tak je to ale nadmíru zajímavé čtení, které bych doporučoval jako povinnou četbu na lesnických školách a fakultách.
5
VK Avatar autora | 28.12.2020
Z knihy mám radost.
5
ES Avatar autora | 14.12.2020
Ano, se všemi produkty...
5
AN Avatar autora | 12.11.2020
jsem moc spokojená krásná knížka

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet