Lesní škol(k)a karty - 48 zábavných aktivit pod širým nebem

Už z názvu je patrné, že nejde o klasickou knížku, což je velmi dobře. Má-li se jednat o aktivitu pod širým nebem, forma karet je velice praktická a každý, kdo vede turistický oddíl, či jinak pracuje s dětmi v přirodě, tohle ocení. A ocení zcela jistě i kreativní úkoly na jednotlivých kartičkách. Jsou rozděleny do čytř skupin: propojování s přírodou, lesní umění, zálesácká dovednost, hry ve skupině.
 

Úplně malé děti, nebo ty starší, nezatížené konvencemi, radami a obavami dospělých, vnímají pobyt v lese bezprostředně, živelně. Vše je tu pro ně, vše je k dispozici, nedbají na to, jestli se zašpiní nebo umažou, odřou, popíchají. To všechno prostě k nespoutanému životu patří. Tvůrci těchto karet s tím nejen počítají, ale přímo s tímhle aspektem pracují. Mezi dvanácti kartami ze skupiny Propojování s přírodou jsou úkoly, jako například Obličej z hlíny nebo Podzimní duha. Základem je zde rozmíchané bláto, listí, plody lesních stromů, větvičky. “Naber bláto a uplácej obrys duhy„ říká se v bodu 4. úkolu Podzimní duha. V Obličeji z bláta je zase instrukce: Jakmile děti nasbírají materiál, každý si do čtvrtiny naplní kbelík hlínou vykopanou ze země a pak pomalu přilévá vodu, dokud nevznikne bláto tvárné jílovité konzistence. Tedy žádná průmyslová hmota zakoupená v supermarketu a tvarovaná v teple domova v rukavicích a se zástěrou, aby se dítě neumazalo, ale poctivá hlína, do které je nutné vnořit ruce a umazat se od hlavy až k patě. Rozhodně nic pro úzkostlivé rodiče. Pro děti naprosto přirozená a uspokojující činnost.
 

Mnohé hry vypadají na první pohled banálně. Člověk si mnohokrát řekne: tohle by mě napadlo také. Je to však jen pokrytecké uvažovaní dospělého, který je svázán konvencemi. Pravda je, že nic takového by mnohé z nás zkrátka nenapadlo. Z mnoha důvodů. Jeden z nich je však ten nejzásadnější, coby dospělí jsme totiž zratili vztah ke hře a ke kreativitě. Naše myšlenky musí přece být zásadní a musí mít okamžitou a nediskutovatelnou hodnotu. Na rozvíjení nápadu není čas ani prostor. A plácat si něco pomíjivého z hlíny?
 

Každá z kartiček má podtitul, který vychází vstříc potřebě dodat dané činnosti vzletný a oduševnělý smysl, jaký potřebujeme zase jen my, dospělí. Na kartičce Můj strom stojí: hra, při které děti zapojí všechny smysly, rozvíjí důvěru a utvoří si pevné pouto ke stromům. Nebo na Masce z kůry z oddílu Lesní umění: vzdejte zázračné lesní krajině hold tím, že se stanete její součástí.
 

Dostanou-li se karty do rukou kreativního vedoucího nebo paní učitelky lesních školek, nemusí zůstat jen u 48 aktivit. Samotné úkoly jsou natolik inspitarivní, že na jejich základě mohou vznikat další podobné nebo úplně nové. Koneckonců, pro každého kreativce, který má otevřenou mysl a umí se Dívat, je přiroda nevyčerpatelná zásobárna her, úkolů či jiných aktivit. A také neuvěřitelně pevný základ pro získávání zkušeností, nových poznatků a dnes už z části zapomenutých dovedostí.

Kartičky slibují také hromadu zábavy. V sekci Hry ve skupině je například hra Na plíživého kojota, Zvířátková honěná. V Zálesáckých dovednostech si vyrobíte nejen Pampeličkový čaj s limetkou, ale naučíte se tu prazákladní dovednost, která znamenala pro vývoj člověka ten nejzásadnější okamžik, rozdělat oheň.

Autoři Jane Worroll a Peter Houghton „neuplácali“ své karty někde v teple domova. Oba mají v této oblasti bohaté zkušenosti. Peter Houghton je sám zkušený vedoucí lesních školek. Jane Worroll je ekoložka a krajinářka. Oba tedy stojí nohama pevně na Zemi. Tahle publikace rozhodně není jejich jediná.

Autor: Milan

zdroj: https://www.knihcentrum.cz/recenze-lesni-skolka-karty-48-zabavnych-aktivit-pod-sirym-nebem

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení