Člověk si tak jako v klidu leží v trávě, uprostřed rozkvetlé letní louky, všude ticho, klid a mír... A najednou hukot, jako kdyby přistávala vesmírná loď. Načež mu těsně kolem hlavy prosviští macatý hmyzák.
Nejeden z nás se v takové chvíli lekne, ovšem čmelák si bizarních dvounohých savců zpravidla vůbec nevšímá. A cílevědomě si letí za svým: za voňavým květem plným životadárného nektaru.
Když jsem se před časem dověděl, kterak si manžel mé kolegyně na zahradě postavil čmelín, příliš jsem jeho počínání nechápal. Včelín? Ano, tomu rozumím. Ale čmelín? Vždyť z toho nikdy „nekápne“ ani slza medu...
Po přečtení tiskové zprávy ke knize Návrat čmeláků jsem to pochopil...
Dave Goulson začal pozorovat čmeláky nejen proto, že jsou to důležití opylovači, ale především díky jejich zajímavému a tajuplnému chování. Ač se na to první pohled možná nezdá, tito blanokřídlí tvorové dokážou být fascinující a neodolatelní. A navíc (jako mnozí jiní příslušníci fauny) naléhavě potřebují pomoc. Autor knihy je Angličan, takže jedním z klíčových momentů příběhu je vášnivé úsilí o navrácení čmeláka pruhovaného, který ve Velké Británii vyhynul. Mimochodem: čmeláci jsou zákonem chráněni i v České republice.
„Ochrana čmeláků je něco, čemu se může věnovat kdokoli,“ konstatuje Dave Goulson. „Jediný keřík levandule na terase nebo v okenním truhlíku přiláká a nakrmí čmeláky i v centru města. Každý, kdo má zahradu, může ohromně pomoct – vysadit nějaký kostival, hadinec, náprstníky, pažitku pobřežní, orlíčky atd. a výsledky budou viditelné téměř okamžitě. Pokud máte to štěstí a jste farmáři nebo politici, strážci přírodní rezervace nebo členové městské rady, můžete změnit svět. Nejde jen o čmeláky, ale o vytváření prostředí pro budoucnost, kde nebudou chybět květiny, včely, čmeláci, motýli, ptáci a zdravé plodiny ke konzumaci – prostředí, z něhož by se mohly těšit naše děti.“
Knížka určitě potěší všechny milovníky přírody, zejména těch drobných pišišvorů, kteří jsou navzdory svému obskurnímu fyzickému formátu nezastupitelnou součástí ekosystému. Ostatně, Albert Einstein předpověděl, že vyhynou-li včely, do čtyř let je bude následovat i lidstvo.
© Jiří Raichl, Literární servis