Planeta hmyzu

Kód: K200
od 258 Kč –20 %
Planeta hmyzu front
od 258 Kč –20 % od 206 Kč

Zvolte variantu

Podtitul: O zvláštní, užitečné a fascinující havěti, bez které nemůžeme žít

Příroda nás ohromuje svou složitostí a hmyz tvoří významnou část těchto důmyslně vybudovaných systémů, v nichž my představujeme jen jeden druh z milionů. Proto se tato kniha zabývá podivnou, krásnou a bizarní hmyzí havětí, která tvoří základ světa takového, jak ho známe. Ať se nám to líbí, nebo ne, naše Země je v podstatě planetou hmyzu.

Přečíst ukázku

 

Detailní informace

Doprava ZDARMA
Doprava ZDARMA
Při nákupu nad 999 Kč
Garance kvality
Garance kvality
Pečlivě produkty vybíráme
Pomůžeme vám
Pomůžeme vám
s výběrem produktů
Odesíláme do 24h
Odesíláme do 24h
u produktů skladem
Provedení: Tištěná kniha
Ihned k odeslání (>10 ks) | K200
Můžeme doručit do: 23.7.2024
258 Kč
206 Kč
Provedení: E-kniha
Ihned k odeslání (>10 ks) | E049
Můžeme doručit do: 23.7.2024
295 Kč
236 Kč

Detailní popis produktu

Objevujte tajuplnou planetu hmyzu

Hmyz najdeme prakticky všude – v lese i v trávě, v potocích nebo v parku, ale i na mnoha velmi neočekávaných místech – v nadmořské výšce šest tisíc metrů, v nejhlubších jeskyních světa, v kostelních křtitelnicích, uvnitř počítačů i v nozdrách mrožů. Tito drobní živočichové se od nás značně liší: někteří mají kostru z vnější strany těla jako brnění, jiní mohou mít uši na kolenou, oči na penisu či jazyk na nohou. I když mají naši hmyzí souputníci mozek velikosti sezamového semínka, dokážou rozpoznávat obličeje. Hmyz má také neuvěřitelné reprodukční a adaptační schopnosti.

Ačkoli na každého člověka žijícího na Zemi připadá 200 milionů hmyzích jedinců, jejich počty dramaticky klesají. Zatímco lidská populace se za posledních 40 let zdvojnásobila, hmyzu o polovinu ubylo. Přitom lidstvo je na práci mnoha druhů těchto drobných živočichů závislé. Už jen z čistě egoistických důvodů bychom se o zdraví a blaho těchto drobných tvorů měli zajímat. Péče o ně je jakousi životní pojistkou pro naše děti a vnoučata.

 

„Příroda nás ohromuje svou složitostí a hmyz tvoří významnou část těchto důmyslně vybudovaných systémů, v nichž my lidé představujeme jen jeden druh z milionů. Proto se tato kniha zabývá těmi nejmenšími druhy, vším tím podivným, krásným a bizarním hmyzem, který tvoří základ světa takového, jak ho známe.
 
První část knihy se věnuje hmyzu samotnému. V první kapitole se dočtete o neuvěřitelně bohaté rozmanitosti jejich říše, z čeho jsou poskládaní, jak vnímají své okolí a také něco málo o tom, jak rozpoznat nejdůležitější skupiny hmyzu. Ve druhé kapitole nahlédnete do jejich poněkud zvláštního sexuálního života.
 
Poté se ponořím hlouběji do složité hry, kterou hmyz hraje s ostatními živočichy (kapitola třetí) a rostlinami (kapitola čtvrtá). Do každodenního boje, zda se najím, nebo mě pozře někdo jiný, v němž navíc každý tvor zápolí o předání vlastních genů. I přesto je zde prostor pro spolupráci a ta nabírá všemožných prapodivných forem.
 
Zbytek knihy se zabývá důvěrným vztahem hmyzu k jednomu konkrétnímu druhu: k nám lidem. Jak přispívá hmyz k produkci potravin (kapitola pátá), jak zajišťuje čistotu přírodního prostředí (kapitola šestá) a poskytuje nám produkty, které potřebujeme, od medu po antibiotika (kapitola sedmá)? V kapitole osmé se podívám na nové obory, v nichž nás hmyz může nasměrovat. A konečně v deváté kapitole se zamyslím nad tím, jak se těmhle našim drobným pomocníkům daří a jak můžeme společně přispět k tomu, aby se měli lépe. Protože my lidé jsme na jejich práci závislí. Potřebujeme je k opylování, k rozkládání mrtvých organismů a k tvorbě hlíny, potřebujeme je jako potravu pro jiná zvířata, pomáhají nám udržet škodlivé organismy na uzdě, šíří semena, jsou nám nápomocní při výzkumech a svými chytrými řešeními nás inspirují. Hmyz představuje drobná ozubená kolečka, díky kterým se svět točí.“ - Anne Sverdrup-Thygesonová

 

Autorka

  • Anne Sverdrup-Thygeson je profesorkou Norské zemědělské univerzity v Ås poblíž Osla a vědeckou poradkyní Norského institutu pro výzkum přírody. Má doktorát z biologie ochrany, přednáší o managementu přírody a biologické rozmanitosti lesů. Anne je také ultramaratonskou běžkyní.

Doplňkové parametry

Kategorie: Zoologie
Jazyk: čeština
Autor: Anne Sverdrup-Thygesonová
Překladatel: Eva Dohnálková
ISBN: 978-80-7670-051-2
Počet stran: 192
Originální název: Insektenes planet – Om de rare, nyttige og fascinerende smakrypene vi ikke kan leve uten
Vazba: Pevná
Formát: 135 x 208 mm
Obrázky, fotografie: Ne
5
5x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
KD Avatar autora | 4.1.2023
Naprostá spokojenost
5
D Avatar autora | 13.9.2022
Kniha je pekná, prakticky veľká, kapitoly s podkapitolami krátke, čiže sa to dá čítať, aj keď človek nemá veľa času (oceňujem pri deťoch) a informácie veľmi zaujímavé a dobre podané. Kniha do jednej ruky aj na cesty.
5
VK Avatar autora | 6.6.2022
Velmi dobře
5
MH Avatar autora | 17.1.2022
Pěkně napsané, poutavé, čtivé a zajímavé. Doporučuji.
5
AA Avatar autora | 2.12.2021
..nie som spokojný..táto knižka mala byť plná fotografií,resp.iných ilustrácií.. Kľudne by som priplatil

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet