Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou

Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou - Ohromující zjištění o 7 lidských smyslech, srdečním tepu stromů a otázce, zda mají rostliny vědomí

Peter Wohlleben

Milí čtenáři,

máme pro vás přichystanou již 12. knihu od autora - lesníka Petera Wohllebena. Mohli bychom říci, že 12 knih s přírodní tematikou od stejného autora je až příliš. Ale obrovské znalosti, osobní prožitky, laskavá lidskost a pokora tohoto člověka jsou garantem trvalých hodnot a neopakovatelnosti jeho lesních příběhů.

V poslední knize „Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou” však narazíme na ohromující zjištění o 7 lidských smyslech, které se v přírodě mohou uzdravit. Přibývá stále více obdivovatelů přírody, kteří chtějí les nejen vidět, ale také intenzivně vnímat. Jsme ještě vůbec schopni vnímat svými smysly viditelnou, ale i neviditelnou přírodu? Stačí nám k tomu náš často poškozený zrak, nedostatečný sluch pro jemné zvuky, nebo hmat obroušený technikou? Peter Wohlleben nás překvapí kladnou odpovědí, ale jedním dechem dodává – musíte začít smysly trénovat. A kde jinde, než v přírodě. Ukázky zmíněného tréninku jsou úžasné svou jednoduchostí, dostupností a peněženkou ze které nic neubude. Kdo by si nechtěl zlepšit zrak, či sluch. A šestý smysl? To je kapitola sama pro sebe. I ta nás však zcela uspokojí. Dokonce uspokojí i ty z nás, kteří uvěří, jen když si mohou sáhnout.

Les je zázrak a zázraky můžeme prožívat se svými dětmi, které nás učí znovu objevovat dávno zapomenuté. Je třeba jim ale v lese nechat dostatek času a volnosti. Víkendové výlety rodin mají většinou vždy nějaký cíl, kterého je třeba dosáhnout co nejkratší cestou a bez zastavování. Pro děti to ale většinou bývá nuda. Potřebují pátrat, schovávat se, honit a křičet.

Jak poznamenává Peter Wohlleben – děti jsou výborní učitelé bezprostředního přibližování k přírodě. Pokud si les, my dospělí dokážeme užívat jako ony, pouto mezi námi a přírodou, možná už trochu ochablé, se zase upevní.

Kniha Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou stále klepe na naše zavřené dveře. A díky ní se dveře začínají pomalu otevírat. Začínáme být více empatičtí, uvědomovat si své „závazky a povinnosti” k přírodě a otáčíme svým kormidlem. Vyplouváme jiným směrem. Měníme kurz. Stojíme na začátku obratu o 180°. Na začátku změny kurzu vedené nikoli rozumem, ale srdcem.

A to je poselství, které nám lesník Peter Wohlleben ve své knize přináší.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení