Velká cesta aneb jak se z nás díky slepici stali ochránci klimatu

Velká cesta aneb jak se z nás díky slepici stali ochránci klilmatu

Jana Steingässer

Tak jsem si jeden předvánoční večer vzala potají knížku pro „děti” (budoucí dárek pod stromeček) a ledabyle jsem začala knihou listovat. Asi po půl hodině jsem se přistihla, jak se zaujetím čtu krásně napsanou knihu o rodinném putování a hledání odpovědí na zvídavé otázky dětí, co že je to ta klimatická změna.

 
 

Nejstarší dcera Paula, která je vypravěčkou příběhů říká: „Naše otázky rodiče definitivně odrovnaly. A protože jsou oba novináři, rádi strkají nos do všeho možného. Proto se rozhodli vydat na cestu kolem světa a prozkoumat naše otázky. Společně se mnou a s mými sourozenci."

A tak vznikla báječná kniha „Velká cesta aneb Jak se z nás díky slepici stali ochránci klimatu”. Autorkou této knihy pro menší, větší, největší a pro mne „seniorku“ je Jana Steingässer.

V knize se střídají poutavé příběhy s někdy velmi dobrodružným obsahem. Krásné a vtipné dětské dialogy jsou doplněny "odborným" textem a monologem slepice Emy. Ta stála na úplném začátku celého rodinného dobrodružství. Celou knihu rámují úžasné fotografie tatínka novináře a fotografa Jense.

 
 

S rodinou a kočárkem na lyžích, později na kolečkách, navštíví Grónsko, Alpy, Albánii, poušť Kalahari a naváží mnohá přátelství společně s dětmi a plyšovým ledním medvědem Ledňáčkem.

Klimatické změny jsou nezvratné a přesto, nebo právě proto se děti rozhodnou svět změnit. Po návratu domů se dohodnou, že vlastně doma je to nejhezčí. A Paula už ví, co bude následovat. Má tolik plánů, co všechno chce dělat. Obrátí totiž život rodiny vzhůru nohama.

Při čtení jsem celou dobu přemýšlela, co se mi mezi řádky začalo objevovat. Vzpomněla jsem si najednou na větu, kterou před dvěma tisíci lety řekl "Moudrý" - Buďte jako děti. Asi to znamená být přirozený, opravdový ve všem co dělám. Navazovat krásná přátelství a uskutečňovat své sny. Možná se i ty klimatické změny dají zvládnout. Je prima, když nám děti ukazují svět svýma očima.

 
 

Tak přeji všem pěkné čtení a hezký dárek nejen pod stromeček.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.