Průvodce přírodou na výlety

Kód: K199
398 Kč –20 %
front rys
398 Kč –20 % 318 Kč

Zvolte variantu

Snadné určování živočichů, rostlin a hub podle biotopů

Díky tomuto průvodci se v přírodě dokážete jednoduše zorientovat a při svých toulkách možná poznáte i živočichy a rostliny, o nichž jste neměli ani zdání. Tu pestrost stojí za to objevovat.

Přečíst ukázku

 

Detailní informace

Doprava ZDARMA
Doprava ZDARMA
Při nákupu nad 999 Kč
Garance kvality
Garance kvality
Pečlivě produkty vybíráme
Pomůžeme vám
Pomůžeme vám
s výběrem produktů
Odesíláme do 24h
Odesíláme do 24h
u produktů skladem
Provedení: Tištěná kniha
Ihned k odeslání (>10 ks) | K199
Můžeme doručit do: 18.7.2024
398 Kč
318 Kč

Detailní popis produktu

Poznávejte přírodu

Flóra a fauna střední Evropy je neuvěřitelně rozmanitá – stejně jako je rozmanitá středoevropská krajina. Některé rostliny a živočichy dobře znáte, s jinými se máte možnost v tomto průvodci seznámit. Nebude vám pak dělat problémy rozpoznat je třeba na dovolené. Kniha vás zavede do různých středoevropských oblastí, tzv. biotopů, pro které jsou typické určité rostliny a živočichové. Tak se dokážete jednoduše zorientovat všude tam, kam při svých cestách zavítáte.

Jezevec se cítí nejlépe v lese, kdežto ježek se rád zdržuje v blízkosti lidských sídel. Kdo tohle zná, dokáže všude v přírodě snadno objevit a pozorovat nejrůznější zvířata a rychle je poznat podle typických znaků či stop, které za sebou zanechávají. Pokud si chcete na procházce také na něčem pochutnat, v tomto průvodci máte možnost seznámit se s běžnými jedlými rostlinami našich lesů a luk a naučíte se spolehlivě rozpoznat ty jedovaté a zdaleka se jim vyhnout. 

Ať už vyrazíte do lesa za městem, kocháte se rozmanitostí přírody uprostřed luhů a hájů, sluníte se u jihočeského rybníka nebo třeba sjíždíte divokou Salzu, šplháte po tatranských štítech či vycestujete až k mořskému pobřeží, flóra a fauna střední Evropy vás uchvátí svojí pestrostí. 

V průvodci přírodou na výlety najdete:

 • popisy 550 nejvýznamnějších a nejznámějších živočichů, rostlin a hub
 • více než 800 fotografií se zřetelně viditelnými typickými znaky
 • dodatek „ŽIVOČICHŮM NA STOPĚ“: přítomnost živočichů vám prozradí jejich stopy, známky okusu, trus, nory či hnízda

 

V každé kapitole najdete druhy uvedené vždy ve stejném pořadí: od hub a rostlin k živočichům, v rámci živočišných druhů pak od bezobratlých přes ptáky k savcům. Najdete zde výběr nejčastějších, nejtypičtějších, ale také těch nejkrásnějších rostlin a živočichů, s nimiž se s největší pravděpodobností v daném prostředí setkáte.

 

 • BIOTOP LES
  • Šťavnatá zeleň listů, veselé cvrlikání ptactva a uklidňující šumění ve vrcholcích stromů: les jako místo klidu a odpočinku je pro člověka nenahraditelný. Lesy představují velmi významný biotop pro celou řadu živočichů a rostlin, s nimiž se potkáváme na vycházkách. Není ovšem les jako les. Podle toho, zda se procházíme po jehličnatých lesích, vlhkých lužních lesích, suchých a písčitých borovicových lesích nebo druhově bohatých smíšených listnatých lesích, nalézáme zcela odlišné rostliny a živočichy v prostředí, které se vyznačuje zcela individuálním rázem.
 • BIOTOP LOUKA A POLE
  • Na polích a loukách se kopretiny, chrpy a rudý vlčí mák předhánějí v zářivosti svých barev, včely a čmeláci si pobzukují vedle poletujících motýlů a kobylek, zatímco kukačka neomaleně vyvolává své jméno do kraje. Je to místo, kde lišky dávají dobrou noc a čápi se promenádují na svých vysokých červených nohou. Všechny naše současné louky kromě luk horských stvořila lidská ruka, což samozřejmě tím spíše platí o polích. Vznikl tak nový biotop pro řadu rostlin a živočichů.
 • BIOTOP LIDSKÁ SÍDLA
  • Příroda je často nejpoutavější právě tam, kde ji zažíváme v bezprostřední blízkosti a každý den: ve svém okolí. Je pozoruhodné, kolik planých rostlin a divokých živočichů upřednostnilo život v těsném sousedství s lidmi. Sedmikráskám se tak nejlépe daří na našich trávnících, plchové přezimují v kůlnách, vlaštovky využívají domovní zdivo jako náhradu za skály a čápi místo na stromech hnízdí na komínech. Patří sem samozřejmě i méně oblíbení nájemníci, jako jsou mouchy nebo obávané vosy. Platí přitom, že čím více toho o rostlinách a živočiších a jejich přirozeném způsobu chování víme, tím lepší může být naše soužití s nimi, popř. se před nimi dovedeme chránit.
 • BIOTOP VODA
  • Idylické rybníky, divoké řeky a zurčivé potůčky – všude mají domov zcela specifické rostliny a živočichové. Některé druhy žijí na vodní hladině, to jsou například lekníny a dlouhonohé bruslařky, jiné, jako věčně číhající lovčíci nebo štěbetaví rákosníci, přebývají na březích, nad vodou loví lesklé vážky. Četní a nanejvýš zajímaví živočichové žijí ukryti před našimi zraky v samotné vodě. S trochou trpělivosti a pomocí obyčejného kuchyňského sítka a prázdného kelímku od jogurtu můžete pozorovat a důkladně poznávat i je!
 • BIOTOP HORY A VELEHORY
  • Ať již se jedná o hořec, tetřeva či kozorožce, v horách potkáváme naprosto jedinečné rostliny a živočichy, kteří v mnoha případech dokážou žít skutečně pouze zde. S každým výškovým stupněm přitom nacházíme zcela odlišné biotopy: stupeň pahorkatin a vrchovin se zvedá nad nížinami asi do výšky 800 m n. m. a obvykle jej tvoří kulturní krajina. V horském stupni do výšky cca 1700 m n. m. rostou lesy složené z buků, dubů, smrků a modřínů. Následný subalpínský stupeň sahá do výšky kolem 2400 m n. m., lesy postupně přecházejí v zakrslé stromy a nakonec již jen zakrslé keře. Zde se nachází hranice lesa. V alpínském stupni, který sahá až k samotným vrcholkům nejvyšších evropských pohoří, jsou dřeviny stále nižší, daří se tady již jen pěnišníkům a drobným vrbičkám, bylinám a nakonec pouze poduškovitým rostlinám a lišejníkům.
 • BIOTOP POBŘEŽÍ
  • Do středoevropského regionu spadají také pobřežní oblasti. Tam, kde příliv a odliv dvakrát denně nechává jako mávnutím kouzelného proutku zmizet a opět se vynořit Severní moře, se nachází jeden z celosvětově nejvýznamnějších ekosystémů: watty neboli pobřežní mělčiny Severního moře. Svým dočasně odhaleným mořským dnem, bohatě kvetoucími slanisky, dunami a skalnatými mělčinami přitahuje bezpočet zcela mimořádných rostlin a živočichů. S mnoha z nich se samozřejmě setkáváme na procházkách různými pobřežními biotopy.
 • ŽIVOČICHŮM NA STOPĚ
  • V lesích, na polích, v parcích, zahradách a na loukách žije mnoho živočichů, které máme možnost spatřit jen zřídka. To platí zejména o savcích, kteří jsou aktivní většinou za soumraku a v noci a ještě k tomu jsou značně plaší. Klasickou indicií je stopa, kterou pohybující se zvíře zanechává v měkké půdě. Mohou to však být i další skutečnosti: odřený kmen stromu, rozválená půda v lese nebo kupa zeminy na louce, ohryzané jedlové šišky, hnízdo v křoví spletené ze stébel, peří, trus nebo vývržky a mnoho dalšího. Bystrému pozorovateli mohou známky zvířecí přítomnosti vypovědět mnohé o jejich výskytu a chování.
 • JEDOVATÉ ROSTLINY
  • Řada rostlin obsahuje jedovaté látky, které mohou mít za jistých okolností i smrtící účinky. Na zadní klopě najdete přehled obzvláště jedovatých druhů, které byste měli znát, abyste sebe a své děti ochránili před otravou. Ve výběru je kladen důraz na druhy, které najdeme vysázené všude v zahradách, parcích a na hřbitovech. Tento seznam si ovšem nikterak nečiní nároky na úplnost, mnohé další rostliny jsou rovněž jedovaté. Měli bychom se držet zásady, že nikdy nejíme rostliny, plody nebo houby, které s naprostou jistotou nedokážeme určit.

Jednoznačné určování v průvodci na toulkách přírodou usnadní barevné značení.

V rámci jednotlivých biotopů jsou rostliny a živočichové uváděni vždy v témže pořadí: od rostlin k živočichům a od „malých“ po „velké“, tedy od bezobratlých až po velké obratlovce.

 

 • HOUBY – nejběžnější a nejkrásnější houby našich lesů, jako jsou hřiby, muchomůrky a lišky.
 • KAPRAĎOROSTY – kromě kapradin se sem řadí také přesličky a plavuně. Netvoří květy, ale rozmnožují se pomocí spor.
 • ŘASY – nejhojnější a nejnápadnější řasy nejbližších moří.
 • KVĚTINY – plané rostliny, od trav přes sedmikrásku po hořec.
 • STROMY A KEŘE – to jsou rostliny, které alespoň zčásti dřevnatí.
 • BEZOBRATLÍ ŽIVOČICHOVÉ – sem řadíme veškerý hmyz žijící na souši i ve vodě: vážky, motýly, červy, mlže a plže.
 • RYBY – najdete mezi nimi naše nejběžnější sladkovodní druhy, jako je úhoř, štika nebo kapr.
 • OBOJŽIVELNÍCI A PLAZI – k obojživelníkům patří skokani, ropuchy, čolci a mloci. Žijí převážně v blízkosti sladkovodních ploch. K plazům se řadí ještěři, hadi i hadům podobní slepýši.
 • PTÁCI – od pěvců, jako je maličký střízlík a dobře známý kos, přes holuby, kachny, racky, datly až po majestátní orly.
 • SAVCI – od drobných rejsků přes ježky, kuny a lišky po jeleny.

Doplňkové parametry

Kategorie: Botanika
Jazyk: čeština
Autor: Frank Hecker, Katrin Hecker
Překladatel: Jana Čeřenová
ISBN: 978-80-7670-052-9
Originální název: Naturführer für unterwegs
Vazba: Měkká vazba s klopami
Formát: 105 x 180 mm
Počet stran: 368
Obrázky, fotografie: ano
5
24x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
M Avatar autora | 17.5.2024
Průvodce přírodou na výlety je skvělým společníkem pro každého, kdo rád objevuje krásy přírody. Autorům se podařilo vytvořit strukturovaný průvodce, který vás provede různými biotopy a pomůže vám identifikovat živočichy, rostliny a houby na základě více než 900 fotografií. Kniha není jen o poznání, ale také o bezpečnosti, poskytuje informace o jedlých a jedovatých rostlinách, aby vaše výlety byly nejen inspirativní, ale i bezpečné. S kompaktním formátem je ideální pro každého, kdo se vydává do přírody, ať už jste zkušení turisté nebo začátečníci. Doporučuji tuto knihu pro děti, dobrodruhy, zálesáky, badatele a všechny, kdo se chtějí dozvědět více o fascinujícím světě přírody.
5
SJ Avatar autora | 9.8.2022
Kniha udělala radost mé mladší sestře, která miluje přírodu a zvířata zvlášť. Skvělý dárek k narozeninám. Děkuji
5
Avatar autora | 22.6.2022
Kniha je opravdu povedená.
5
Avatar autora | 27.5.2022
Už se s vnoučaty těšíme,jak budeme poznávat na výletech rostliny a živočichy
5
Avatar autora | 16.5.2022
+ krásné obrázky
+ přehlednost
+ velikost na výlety

5
MR Avatar autora | 4.1.2022
Byl to dárek. Obdarovaná byla spokojená.
5
PM Avatar autora | 29.12.2021
Byl to dárek který se obdarovanému moc líbí
5
PL Avatar autora | 27.12.2021
Jsem spokojen kniha Průvodce přírodou. Je v super velikosti do batohu.
5
P Avatar autora | 17.12.2021
nádherné barevné fotky
5
PD Avatar autora | 15.12.2021
Nakladatelství Kazda vydává velice krásné knihy...!
5
JS Avatar autora | 9.12.2021
OK.
5
PM Avatar autora | 9.12.2021
Krásná a přehledná kniha, bleskové dodání, vřele doporučuji.
5
IK Avatar autora | 9.12.2021
spokojena, hodnotím kladně

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet