Kniha, co vás zabaví nejen při dlouhých cestách autem

Po knize Hry proti nudě vydalo nakladatelství Kazda další titul od Ivana Bretta. Tentokrát se jedná o jeho bestseller nazvaný 100 her pro každou příležitost (v originále The Floor is Lava). Pojďte si hrát i vy!

 Hry jsou v knize rozděleny na Dopravní zácpu, Kuchyňský stůl, Dlouhé horké léto, Mezi čtyřma očima, Na večírku, Deštivý den, Dlouhé hry na dlouhé cesty, Po večeři, Velmi veselé Vánoce a Jenom klid. V závěru se nachází praktický a cenný Dodatek obsahující nápady k několika hrám, Poděkování a Rejstřík.
BANNER_100 her_pro_každou_příležitost_ctverec_bily

 Každá kapitola je uvozena krátkým popisem, který rozhodně doporučuji nepřeskakovat. Já jsem se u něj vždy dobře pobavila a navnadilo mě to na samotné hry. Posuďte sami text u kapitoly Na večírku: „Večírky. Všeobecně se má za to, že se na nich lidé skvěle baví – a taky se baví, kromě toho, kdo je pořádá. Když se večírek koná u vás doma, stává se z něj naprostá noční můra. Kdo snědl všechny koktejlové párky? A proč lidi odkládají sklenice s vínem úplně na kraj stolku, když zrovna pod ním je ten nový koberec? Kdo dal psovi dvojitý gin s tonikem? A který vtipálek si hrál s playlistem, takže teď místo blues hraje dechovka?” (str. 101)

 Z her mě zaujalo hned několik určených do auta. Například Plavba po sedmi mořích, kde se chováte jako pirát (například když minete hospodu křičíte „ho, ho, ho, my pijeme rum”, při spatření cedule města zase „země na obzoru!”), počítací Hospodský kriket, ve které sčítáte počty nohou tvorů z názvů hospod (U Tří opic je za 12 bodů), nebo slovní hra Celebnina, kde jméno a příjmení osobnosti spojujete s ovocem nebo zeleninou (Tomio Okurkura). A myslím, že na naší letní dovolené přemluvíme přátele na oblíbenou hru autorových známých nazvanou 1000 prázdných karet, kde je dovoleno takřka vše.

  Podobně jako u minulé knihy jsem si u několika her zavzpomínala na skvělé časy strávené na letních táborech. Například Sardinky jako obdoba klasické schovky se musely hrát už první den tábora, což platilo i o hře typu Plác tlesk lusk lusk nebo Mafie známé též jako Městečko Palermo. Budu se opakovat, když tvrdím, že tato kniha je pokladem pro táborové vedoucí ty potřebující zabavit nejen děti, protože je zkrátka skvělou studnicí inspirace.

Ivan Brett žije na severu Londýna a svůj čas dělí rovnoměrně mezi učení, psaní a adoptování zrzavých zvířat. Rád proměňuje život lidí ve hru, protože právě hrou se nejlépe učíme, seznamujeme a objevujeme nové věci. Jeho sbírka her The Floor is Lava (Podlaha je láva), která v českém překladu vychází pod názvem 100 her pro každou příležitost se stala mezinárodním bestsellerem.

© Jana Langerová

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet