Moje ptačí knížka poučí nejen ty nejmenší

 Moje ptačí knížka je název nové knihy pro děti od čtyř let, která vyšla v nakladatelství Kazda. Díky nádherným ilustracím si ji zamilují malí i velcí.

 V úvodu knihy se čtenáři dozví více o ptačí říši a zjistí, jak ptáci vypadají a co jsou to tažní ptáci. Další kapitoly se pak zaměřují na jednotlivá roční období.  Na jaře se ptáci vrací se na hnízdiště a také hodně zpívají. Například pro rehka domácího jsou typické krátké tóny a skřípavá část uprostřed a červenka obecná zase spouští svou písničku hodinu před rozbřeskem. Ptáci také staví hnízda, a to jak ve větvích, tak v křoví. V létě se ptáci ohání kvůli krmení mláďat, potřebují se ochlazovat a živo je tak u vody. Na podzim nastává cestovní horečka, nejen ptáci si dělají zásoby potravy a pro sovy začíná období toku. V zimě najdeme ptáky nejen na krmítku, ale také v parku. Úplný závěr knihy poskytuje rady o pozorování ptáků.

p1f5i7m5ajneqvhs18to1ocu3575-0
p1f5i7m5aj1gh2du9t786mug1j6-0

 Kniha má velký formát, na kterém skvěle vyniknou obrázky. Jednotlivé druhy ptáků jsou její nedílnou součástí ale působí jen jako doplněk, nijak nevybočují, ale rozhodně se nedají přehlédnout. Celkem se zde nachází přes 40 druhů ptáků z naší přírody: od známých jako je kos černý, sýkora koňadra, nebo vrabec polní až po ty méně vídané: králíčka obecného, čejku chocholatou nebo brhlíka lesního.

 Kromě obrázků jsou důležité i texty, se kterých se děti i rodiče dozví spoustu zajímavostí. Já jsem nevěděla (nebo už ze školy zapomněla), že k nám přilétají přezimovat severské druhy hus ze Sibiře nebo že rorýs za letu loví i spí. Zaujal mě takzvaný svatební šat samečka pěnkavy a překvapilo mě, že si sojka během podzimu dělá zásobu až pěti tisíc žaludů.

 Moje ptačí knížka je dalším skvělým počinem od nakladatelství Kazda, který bude mít čestné místo v naší knihovně a bude čekat, až se díky němu děti zamilují do přírody.

Svenja Ernsten si už jako malá holčička ráda vymýšlela příběhy a milovala knížky. Narodila se v Berlíně. Vystudovala učitelství pro základní školy v Münsteru, kde posléze také vyučovala na základní škole. Dnes sama píše knížky pro děti, v nichž svým dvěma ratolestem ráda vysvětluje svět kolem nás. V Nakladatelství KAZDA od této autorky již vyšly oblíbené knihy pro děti: Co ze mě bude?, Chodí mýval brzy spát?, Musí si lev stříhat hřívu? a Kdopak to tu běžel?

Jana Walczyk se narodila v roce 1989 v Německu. Vystudovala odbornou designérskou školu v Münsteru a magisterský studijní program se specializací na ilustraci v Hamburku. Od té doby se podílí na různých designérských projektech, je činná jako ilustrátorka a také jako lektorka kreativních dílen a kurzů. Ilustrovala řadu dětských knih.

© Jana Langerová, Kultura21.cz

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet