Nej ze světa dinosaurů

Snad každý z nás někdy viděl film Karla Zemana Cesta do pravěku. Tato nádherná klasika právem patří do zlatého fondu české kinematografie, byť dnešní tvůrci se musí pousmát nad tím, jakým způsobem a v jakých podmínkách Zeman vytvořil svou iluzi dávnověku. Když jsem film viděl poprvé jako malé dítko (kdysi dávno v biografu), byl jsem z toho úplně u vytržení.

Dinosauři... Úplně jako živí (teda skoro).

Dinosauri_rekordy_3D_72dpi_RGB_1

A úplně stejně (jako živí) na Vás dinosauři čekají v nové knížce Vladimíra Sochy, která mapuje tyto obry z hlediska nejrůznějších rekordů spojených s jejich existencí. Jak velký byl největší dinosaurus v porovnání s autobusem? Kolikrát objemnější bylo největší dinosauří vejce v porovnání se slepičím? Jak rychle běhali dinosauří „sprinteři“? Kolika let se dinosauři dožívali? Kteří dinosauři dokázali přibrat na váze až 55 kilogramů za jediný den? Rekordně velká nebo malá jsou také dosud objevená a popsaná dinosauří fosilní vajíčka nebo otisky stop. 

To vše a mnoho dalšího o extrémech světa dinosaurů vám tato publikace poskytne vůbec poprvé v takto souhrnném balení. Kniha je primárně určena pro děti od 10 let, ale spoustu zajímavostí v ní najdou i dospělí čtenáři.

Dinosauri_obalka_300dpi_RGB„Dnes už známe i barvu opeření a texturu kůže některých dinosaurů, základní tvar a velikost jejich vnitřních orgánů, přibližnou délku života a tempo jejich růstu, rychlost metabolismu i pravděpodobnou tělesnou teplotu a spoustu dalších úžasných podrobností, nad kterými by paleontologům minulých generací doslova zůstával rozum stát. V současnosti je popsáno hodně přes tisíc druhů tzv. neptačích dinosaurů, a není tedy od věci vytvořit jakousi jejich knihu rekordů. Začtěte se do ní – zjistíte, že svět dinosaurů byl ještě více fascinující, než jste si dosud možná mysleli,“ říká autor knihy Vladimír Socha.

Unikátní publikaci doplňují originální a anatomicky přesné ilustrace výtvarníka a ilustrátora pravěku Vladimíra Rimbaly, které představují dinosauří rekordmany jako žádná jiná kniha, která kdy byla v České republice vydána.

 

© Jiří Raichl, Literární servis

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet