Vstupte do barevného světa živočichů

Kniha začíná úvodem o barevné přírodě a vzniku barev. Zde je například uvedeno, že mnoho barev není produktem rostlin nebo zvířat, ale jde o světelné efekty nebo že barva vzniká v oku pozorovatele.TITULNI_obalka_Rajcatova_zaba_72dpi_RGB

Následují dvojstrany zaměřené na různé druhy zvířat jako jsou ještěři, žáby, brouci, motýli, další hmyz, různé druhy ptáků a také ryby. Přibližně od půlky knihy se dvojstrany věnují zvířatům jednotlivých barev (bílá, černá, růžová, červená, žlutá, zelená, modrá a fialová), což je jak potěchou pro oko, tak také velmi zajímavé a fascinující.

iStock-512058882Každá dvoustrana začíná krátkým textem představujícím daný druh nebo barvu a poté jsou na ni rozeseti nejrůznější barevní tvorové vždy s krátkým popisem o jejich vlastnostech a výskytu. Například u Datla zlatohrdlého je napsáno: "Kdo z datlovitých je nejbarevnější? Určitě ne u nás žijící strakapoud velký, ten je totiž převážně černobílý. Šanci zvítězit má ovšem tento malý datel z Jižní Ameriky!“ (str. 19)

Moc se mi líbil styl, jakým je kniha napsána – autorka používá druhou osobu jednotného čísla a navozuje tak dojem, že s čtenářem přímo mluví. Přitom jej nepoučuje, ale spíše jej vede. „Na které zvíře si vzpomeneš, když se řekne růžová? Určitě je to plameňák! Nebo přece jen malé růžové selátko? Teď uvidíš, že růžových živočichů existuje mnohem víc!“ (str. 26)

Rajčatová žába a modrý drak je opravdu krásná kniha, díky které se jednoduchou formou seznámíte se spoustou nepříliš známých živočichů jako je například křižák obloukovitý, todi pestrý, pyskoun McCoskerův, slunéčko čtrnáctitečné nebo kořenoústka hrbolatá. Každý si zde zkrátka může najít svého oblíbence a v jiném titulu se o něm dozvědět více!

Andrea Köhrsenová se narodila v roce 1971. Vystudovala komunikační design na univerzitě Muthesius v Kielu. Několik let pracovala jako grafická designérka pro různé agentury v Hamburku. Pracuje jako nezávislá umělkyně a spisovatelka. Vydala několik velmi úspěšných knih pro děti.

© Jana Langerová, Kultura 21

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet