Snaha o obnovení kapradinové horečky

Nedávno vyšla kniha Kapradiny od Antona Sundina, na kterou je opravdu radost pohledět a obsahuje plno zajímavých informací.

 Kniha začíná úvodem a následují kapitoly o dějinách a rozšíření kapradin, botanice a morfologii, druzích kapradin, kapradinách a světě lidí, kapradinové horečce, kapradinách v umění a designu. Ke konci se čtenáři dozví více o pěstování kapradin na zahradě a dostanou tipy na zajímavé zahrady jak u nás, tak ve Velké Británii a Irsku. V úplném závěru nechybí rejstřík.TITULNI_obalka_Kapradiny_72dpi_RGB

Co se týče druhů kapradin, velmi se mi líbil netík (adiantum), arachniodes a dryopteris labordei „Golden Mist“, jejíž nové listy mají krásnou zlatozelenou barvu. Takže mám v květinářstvích zase co shánět. Se zájmem jsem si přečetla více o magii a mýtech spojených s kapradinami, neznala jsem jejich využití v léčitelství a bylo pro mě novinkou, že jak je kapradin známý jejich rozvíjející list v podobě stočených pupenů, tak pro něj nemá čeština přesné označení (v angličtině se jedná o crozier – biskupskou berlu nebo fiddlehead, tedy houslový šnek).

Kapradiny mají větší formát, díky čemuž vyniknou mnohé fotografie kapradin. Promyšlená a nápaditá je také sazba knihy, avšak v některých případech na úkor praktičnosti. Mnohdy je zde příliš malé písmo tam, kde by se daný blok dal „roztáhnout“ na celou stránku. Mému zraku to až tak nevadí, ale přišlo mi to zvláštní. A za zmínku stojí také krásná obálka se zlatým písmem vycházející však z originálu knihy.

Kapradiny se mi líbí, když jsem na procházce v lese, znám kapraď samec, viděla jsem i nějaké pokojové jako je sleziník, ale jinak jsem se o ně nijak zvlášť nezajímala. Proto jsem na tento titul byla hodně zvědavá a musím přiznat, že mě zaujal a už jsem se poohlížela po špercích s motivem kapradin, takže jsem splnila autorovo přání a věřím, že kapradiny nadchnou i vás!

Anton Sundin je zahradník s velkou vášní pro kapradiny, půdu a udržitelné zahradničení. Svůj čas dělí mezi zaměstnání zahradníka ve Skellefteå a svou zahradnickou živnost, v jejímž rámci také píše o zahradách, přednáší a vede kurzy a workshopy.

Elisabeth Svalin Gunnarssonová je spisovatelka a fotografka zaměřující se na zahrady a kulturní historii. Na toto téma už od roku 2010 napsala a nafotila několik knih.

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet