Zajímavosti o dinosaurech jsou zpět!

Kniha začíná úvodem, kde autor popisuje, že se jedná o jakousi dinosauří Guinessovu knihu rekordů ukazující, že svět dinosaurů je ještě fascinující, než jsme si mysleli. Následuje 23 kapitol o nejrůznějších druzích dinosaurů – od těch největších, přes ty s dlouhými krky nebo opeřených až po ty vodní nebo vypadající jako draci. V závěru nechybí slovníček pojmů, doporučená literatura a také informace o autorovi a ilustrátorovi.Dinosauri_rekordy_3D_72dpi_RGB_1

Těžko říct, který z těchto dvou tvůrců knihy si zaslouží větší pochvalu. Samozřejmě Vladimír Socha za shromáždění a sepsání všech zajímavostí a informací, což jistě nebylo jednoduché, ale rozhodně také Vladimír Rimbala. Jeho ilustrace působí opravdu hodnověrně a je neuvěřitelné, že je nevytvářel podle žijících tvorů. Stránkami knihy se tak můžete kochat, aniž byste si četli texty.

To by však byla škoda, protože byste se nedozvěděli například to, že obří dinosauři ve fázi nejrychlejšího růstu mohli přibírat na váze až 55 kilogramů za jeden jediný den, že nejtěžší dinosaurus (argentinosaurus huinculensis) mohl vážit až 96 tun, jiný mít krk dlouhý přes 15 metrů nebo že brachiosauři spásli asi 200 až 400 kilogramů zeleně za den.

Tomu, aby si čtenář vše lépe představil, napomáhají přirovnání. Nyní na přednášce Ladislav Zibura vzpomínal, že se takové věci vštěpují do hlavy studentům žurnalistiky a zde si jich užijete do sytosti. A hlavně opravdu dávají smysl. „Pokud Sauroposeidon skutečně dosahoval výšky až 18 metrů, pak byl zhruba desetkrát vyšší než dospělý muž, pětkrát vyšší než dospělý slon a třikrát vyšší než rekordní žirafy.“ (str. 32)

Kniha Dinosauři rekordy a zajímavosti mi přišla o dost jednodušší na čtení než Pravěcí vládci Evropy Průvodce světem dinosaurů našeho světadílu. Původně jsem myslela, že ji budu číst dlouho, ale nakonec jsem ji zhltla na posezení, žasla nad nejrůznějšími čísly a vypisovala si poznámky, čím později oslnit manžela. Takže pokud máte doma malého nebo většího milovníka dinosaurů, mám pro vás tip na vánoční dárek!

© Jana Langerová, Kultura21

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet