Spoustu veganských výrobků si můžete vyrobit doma sami

Webový portál Smarticular.net, jehož kolektiv stojí za touto a dalšími knihami, je zaměřený na jednoduchý, a především udržitelný život. Cílem jeho autorů je řešit problémy zvláště účinným, chytrým nebo neobvyklým způsobem. Web obsahuje několik rubrik: jídlo a zdraví, do it yourself, zelený dům, eco děti, recyklování a znovuvyužití a tipy na šetření jídlem i penězi.TITULNI_obalka_Veganska_kuchyne_72dpi_RGB

Veganská kuchařka se po stručném úvodu zabývá vybavením domácí spíže, kde rozebírá například ořechy, luštěniny a další suroviny jako je třeba aquafaba. Dále je rozdělena na kapitoly: domácí výroba základních surovin, náhrada mléčných výrobků, místo sýra, na pečivo, z trouby, z hrnce a pánve, na gril, omáčky, dipy a pesto, sladké a slané chuťovky. V závěru nechybí výzva Zkuste to doma sami! a také rejstřík.

Osobně si ráda občas dám tofu nebo seitan, ale doposud jsem se nezabývala tím, že bych si je mohla doma připravit sama. Proto pro mě byla tato kniha milým překvapením a těším se, že díky ní přidám do jídelníčku zdravější alternativy, kterých navíc budu přesně vědět, z čeho se skládají. V tomto ohledu mě láká vyzkoušet domácí seitan z mouky, tempeh z loupaného hrachu, tofu ze sójového mléka i z cizrny, nebo veganskou mozzarellu

Neméně zajímavé jsou i další recepty, jako například na kořenicí směs umami hodící se do mnoha pokrmů slané chuti, BBQ omáčku, nakládané kostky fety z tofu a mandlový parmazán. Velmi mě zaujal také zapečený sýr vyrobený ze slunečnicových semínek, vody, česneku, lahůdkového droždí, jablečného octu a škrobu. Na fotkách vypadá opravdu luxusně a jeho příprava není vůbec složitá. Lákavá byla také pečená květáková křidélka nebo polévka Tom Yum proti nachlazení.

Pokud se někdo vyloženě nebrání takovým typům pokrmů, tak v knize určitě najde nějakou inspiraci a udělá tak něco i pro své zdraví. Stojí to za to!

© Jana Langerová, Kultura21

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet