Báječná škola pana Scotta

Báječná škola pana Scotta

Miroslava Salajková

Škola s kouzelným panem učitelem?

Ano, v Portugalsku!

 Do kouzelné školy by chtěl chodit každý a šestiletému Péťovi se to splnilo v Portugalsku, kam se musel přestěhovat. Jeho příběhy si můžete přečíst díky knize Báječná škola pana Scotta, která vyšla v nakladatelství Kazda.

 Na základě předchozích zkušeností s knihami od nakladatelství Kazda jsem si zprvu myslela, že tato kniha bude nějakým způsobem naučná. Že bude například pojednávat o tom, jak dospět ke kouzelné škole nebo se zaměří na školu, která děti učí něčemu navíc. Po přečtení anotace i letmém nahlédnutí bylo jasné, že tomu bude jinak, což vůbec nebylo na škodu.

   s4_Stránka_11

  s1

   

 Báječná škola pana Scotta je vyprávěním šestiletého Péti, který po přestěhování začne navštěvovat mezinárodní školu v Portugalsku. Z počátku tak bojuje hlavně s jazykovou bariérou, ale také s odlišným přístupem. Ten se ukazuje v této ukázce ze strany 36: „Co tam celý den děláš, Péťo?” Ptá se ustaraně maminka. „Lezu po stromech, lítám po dvoře a všichni jsou tam moc prima, odpovídám šťastně.” „No jo, vždyť ty nemáš ani žádné úkoly, to se mi nějak nezdá,” diví se maminka a tatínek jen mávne rukou, že uvidíme.

 Péťa se však brzy skamarádí s ostatními a užívá si s nimi společných aktivit. Například se starají o kočku Mačku, objevují mloky žijící nedaleko školy, staví domek ve větvích stromu, prodávají ve vlastním stánku nebo hrají divadlo. A dojde také na nějaké lumpárny.

 

 Pan Scott a také další personál školy působí chvílemi jak z jiného světa, nebo spíše jako z pohádky. Je na nich vidět, že jim na dětech záleží, a hlavně to s nimi umí. „Mr. Scott něco povídá anglicky, konejší mě a nese do školy. Přitom mluví pěkným klidným hlasem a přivine mě k sobě, abych se nebál. Ukazuje mi svou školu, a i když mu nerozumím ani slovíčko, vím, že už teď mě má rád.” (str. 26).

 Díky tomu je čtení velmi příjemné a takové milé. Měla jsem na konci o to větší radost, že příběh vychází z reálných zážitků autorky a lidé jako je pan Scott tedy opravdu existují a jsou tady pro děti.

  s2

 

 s3   Báječná škola pana Scotta je moc pěkná kniha. Ve vyprávění se děti mohou najít, popisované příhody jsou zajímavé a vše doplňují nádherné ilustrace Ivony Knechtlové.

 

Miroslava Salajková vystudovala Fakultu multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala ve školství jako vychovatelka, v gumárenském průmyslu i v redakci časopisu Darina. Několik let prožila v Portugalsku, které se pro ni stalo velkou inspirací. Je velkou milovnicí zvířat. Má dospělého syna.

Ivona Knechtlová ilustrování knížek je pro ni splněným dětským snem. Ilustruje pro řadu významných nakladatelství (Albatros, Pikola, Mladá fronta), těší ji zejména práce na dětských knihách. Má tři dcery a s rodinou žije v Praze.


© Jana Langerová

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.