Nechte děti proniknout do světa vlků

3D_kniha_Vlci_72dpi_RGBAxel Gomille v první kapitole nazvané Návrat legendy popisuje, že smyslem této publikace je, aby generace dětí rozuměla vlkům lépe. „Zlý vlk existuje jen v pohádkách. Vlci se i nadále rozšiřují a je možné, že jednou budou žít i ve vaší blízkosti. Přál bych si, abyste na to byli dobře připraveni a abyste všem lidem, které návrat vlků trápí, nebo snad dokonce záměrně šíří nepravdivé informace, mohli předložit věcné argumenty. Tím totiž napomůžete toho, aby tyto šelmy v srdci Evropy mohly žít i v budoucnu,“ apeluje zde.

Začátek knihy se zaměřuje na mýty o vlcích, seznamuje čtenáře s vlkem obecným včetně informací o jeho výskytu, dále se věnuje vlkům a jejich příbuzným (mě překvapil vlček etiopský nebo dhoul). Následují kapitoly o smyslech a dorozumívání, lovu, nebo smečce. Alex Gomille dále prozrazuje, jak být vlkům na stopě nebo jak je na cestách s fotoaparátem. Dotýká se také pozorování vlků a problematiky spojené s vlky v sousedství lidí, což je velmi důležitá osvěta. V závěru se nachází další informace, rejstřík a klasicky tiráž a poděkování.

Titul je zdařile graficky provedený – moc se mi líbí, jak pracuje se zelenou barvou evokující přírodu a také je dobře členěn. A nádherné fotografie těchto jedinečných čtyřnohých stvoření jsou opravdovou třešničkou na dortu, a to od fotografie na titulní straně po ty nejmenšího formátu. Malou výtku si zaslouží jen svislé popisy, které se mi jevily jako velmi nepraktické.BANNER_3_210x210_fcb_Vlci_300dpi_CMYK

Nejsem si úplně jistá, jestli kniha zaujme tak malé čtenáře (ty vedené k lásce k přírodě rozhodně), ale já si ji moc užila a dozvěděla se spoustu nových informací. Zaujalo mě například, že vlci jsou schopni slyšet vytí jiného vlka na vzdálenost šest kilometrů a při dobrých podmínkách až 10 kilometrů nebo že jejich teritoria mají v Německu průměrnou rozlohu 200 km čtverečných. „Pro srovnání: Kolín nad Rýnem se rozkládá na ploše 400 km2. Žije v něm více než milion lidí, ale bylo by zde místo jen pro dvě vlčí smečky,“ píše se na straně 43.

Axel Gomille – zoolog, režisér, autor knih a úspěšný fotograf se už několik let vydává mezi volně žijící vlky po celém Německu. Pozoruje je a jejich život zachycuje na jedinečných snímcích. Jeho fotky vlků vás uchvátí a díky nim nahlédnete do života těchto fascinujících zvířat, jako byste se ocitli v jejich bezprostřední blízkosti.

© Jana Langerová, Kultura21

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení