Tipy na knižní dárky pro celou rodinu

Milí čtenáři,

jistě s námi budete souhlasit, že pod vánočním stromečkem nesmí chybět kniha. Jelikož víme, že občas není snadné vhodný knižní dárek vybrat, připravili jsme si pro Vás článek s tipy na čtení pro celou rodinu, který vám s výběrem pomůže. Pojďte si knihy prohlédnout a dopřejte svým blízkým čtivé Vánoce.

PRO MAMINKU

Každé mamince, která má ráda příběhy o zvířatech uděláte radost knihou 25 gramů štěstí, která pojednává o záchranné stanici pro ježky a o tom, jak vám maličký ježek může změnit život. Doporučujeme také autobiografickou knihu Srdce včely má pět komor, ve které Helen Jukes vypráví o svém prvním roku jako včelařky a zamýšlí se nad tím, jak mohou nové vědomosti o včelách přispět k objevování sebe sama. Knihu si navíc můžete poslechnout také jako audioknihu v podání Martiny Frejové Krátké.
Pro všechny, kteří rádi cestují pomocí příběhů, je jako stvořená kniha Pobřežní cesta vyprávějící o pouti po jihoanglickém pobřeží dlouhé tisíc kilometrů. Kniha je otevřenou optimistickou osobní výpovědí o tom, jak těžké je se vyrovnat se zármutkem a jak ozdravnou moc může příroda mít. Do knihy v podání Dany Černé se můžete také zaposlouchat.
Pro milovnice rostlin je nezbytným čtením inspirativní příručka Aby vás rostliny milovaly, díky které se dočtou, jak si mohou začít vytvářet svůj vlastní zelený koutek –⁠ a to jak doma, tak v mysli a v srdci.
Naším dalším tipem je meditativního vyprávění o životě v souladu s přírodou. Ojedinělá kniha Od semínka v prach je vlastně jakýmsi manifestem zahradnického zenu a povzbudivou rozpravou o životě, přírodě a jedné zahradě.

PRO TATÍNKA

Všechny tatínky, kteří mají rádi les a přírodu jistě potěšíte knihou Moudrost lesa, ve které Peter Wohlleben vypráví o lese, jaký je a jaký by mohl být, nebo novinkou Než stromům dojde dech, díky které se dočtete, jak se stromy učí zvládat změnu klimatu a proč nás les zachrání, když mu to dovolíme. Každému, kdo si užívá procházky lesem pak doporučujeme Velkého průvodcem lesem, po jehož prostudování se naučíte určovat rostliny, zvířata i houby.
Knihou, která by rozhodně neměla chybět pod stromečkem je Propletený život od britského biologa Merlina Sheldrakea. Tato kniha vás zavede do opomíjeného a zázračného světa hub a ukáže vám, že představují klíč k porozumění nejen planetě, na níž žijeme, ale i životu samotnému.
Všem cestovatelům doporučujeme knihy zkušeného couchsurfera Stephana Ortha, který netradičním způsobem procestoval Rusko, Čínu, Írán i Saúdskou Arábii. A pokud rádi jezdíte na výlety po České republice, neměla by vaší pozornosti uniknou kniha Lípy – vlídné i majestátní, díky které se seznámíte s pozoruhodnými stromy, na které se můžete jet i podívat.
Milovníkům ptáků, kteří mají rádi náročnější četbu doporučujeme novinku Ptačí způsoby, díky které se dozví, jak ptáci mluví, pracují, hrají si, vychovávají mláďata i přemýšlejí.

PRO BABIČKU

Udělejte babičce radost výpravnou publikací Tajný život stromů se spoustou nádherných fotografií a poutavých příběhů a žasněte společně nad tím, že stromy vnímají, cítí a mají i paměť.
Pokud Vaše babička ráda tvoří, pořiďte jí knihu Upcyklace – Nový život starých věcí, ve které nalezne více než 100 praktických nápadů, jak proměnit staré šatstvo, ručníky, prostěradla a jiný vysloužilý textil v originální a užitečné věci, které můžou dál sloužit.
Kdo by se nechtěl naučit určovat ptáky, které vídá každý den na zahradě nebo v parku? Kniha Poznáte ptáky našich zahrad? vás naučí určit 100 druhů ptáků, poznat jejich znaky, výskyt, vhodné krmivo, hnízdní příležitosti a spoustu dalšího.
Spoustu tipů pro krásnou zahradu pak naleznete v knihách Hortenzie v zahradě a Zkuste to doma sami – zahrada a balkon. Díky těmto knihám se každá zahrádka změní k nepoznání.

PRO DĚDEČKA

Výjimečný vánoční dárek představuje výpravná publikace Poslední století koní vyprávějící strhující příběh loučení člověka a koně. Jedná se o mimořádně kvalitně zpracovanou knihu, která byla přeložena do několika světových jazyků a ve Spojeném království byla dokonce korunována na historickou knihu roku. Co do znalostí autora je to impozantní dílo, které v člověku oživí touhu po poznání nebo i starých časech.
Pro všechny milovníky přírody a stromů doporučujeme knihy Stromy vypravují a Lípy – vlídné i majestátní od Marie Hruškové, které vás seznámí s osudy stromů, ke kterým si můžete díky GPS souřadnicím udělat výlet a prohlédnout si je na vlastní oči.  
Peter Wohlleben čtenáře v knize Přírodě na stopě zve, aby se důkladně rozhlíželi kolem sebe a dokázali rozklíčovat znamení, která nám poskytují vítr, mraky, rostliny a živočichové. Autor vyvrací mýty a poskytuje vědecké vysvětlení některých známých pranostik. Fakta přitom nepodává nudně, všímá si jejich užitečnosti na zahradě a využitelnosti při pobytu v přírodě.

ČTENÍ PRO DĚTI

ČTENÍ PRO NEJMELŠÍ

Naším prvním tipem je krásně ilustrované leporelo s otevíracími okénky a spoustou srozumitelných informací o lese – Kde si Píťa zchladí tlapky. Hajného Petra a veverčáka Píťu si Vaši nejmenší jistě zamilují. Knížka je vhodná pro děti od 18 měsíců.
Pro děti od jednoho roku doporučujeme inovativní leporela od francouzské ilustrátorky Isabelle Simlerové, díky kterým se společně s beruškou, motýlkem, vážkou či žabičkou naučí pozorovat, milovat a respektovat přírodu.

PŘÍBĚHOVÉ KNIHY

Pokud hledáte knížky, které si s dětmi můžete předčítat, Kamarádi z Medového lesa jsou skvělou volbou! Děti od 4 let se v nich seznámí s lišákem Míšou, laňkou Daňkou, mývalkou Makovičkou a prasátkem Chrochtíkem a zažijí s nimi v lese spoustu dobrodružství.
Kniha Báječná škola pana Scotta plná krásných ilustrací od oblíbené ilustrátorky Ivony Knechtlové přenese malé čtenáře od 6 let až do mezinárodní školy ve slunném Portugalsku. Děti si jistě zamilují šestiletého Péťu, který se právě
přistěhoval, jeho cizokrajné spolužáky i pana ředitele Scotta, který děti učí vzájemnému porozumění, kreativitě a lásce k přírodě.

UČTE SE S DĚTMI O PŘÍRODĚ A ZVÍŘATECH

Všem malým dobrodruhům od 6 let, kteří rádi objevují přírodu, doporučujeme knihy od německého lesníka a ochránce přírody Petera Wohllebena. Děti se z nich dozví, kde bydlí zvířata, jak mluví stromy nebo jak si užít přírodu ve městě a vyměnit nudu za nezapomenutelné zážitky. Knihy Víš, kde bydlí zvířata?, Slyšíš, jak mluví stromy? a Půjdeš s námi ven? pomáhají budovat vztah dětí k přírodě od útlého věku.
Pokud byste se raději vydali po stopách vlků, neměla by vaší pozornosti uniknou kniha Vlci, díky které děti od 8 let nahlédnou prostřednictvím fotografií do života těchto fascinujících zvířat, jako by se ocitly v jejich bezprostřední blízkosti.
Pokud máte doma zvídavé děti, které zajímá věda a biologie a neustále Vám kladou všetečné otázky, na které neumíte odpovědět, máme pro Vás skvělý tip – pořiďte jim novinku Tajuplný svět virů a bakterií. Zábavnou formou se v ní dozví množství zajímavostí o tom, proč jsou některé viry a bakterie pro nás nebezpečné, a bez jiných bychom byli naopak zcela ztraceni. Kniha je vhodná pro čtenáře od 9 let.
Vydejte se na unikátní 3D výpravu do mraveniště a objevujte nepoznané. Kniha MRAVENCI – Život lesního společenství vám to umožní. Díky digitálně modelovaným hyperrealistickým 3D ilustracím knížka poskytuje dětem od 10 let pozoruhodný vhled do života mravenců lesních.
Naším posledním tipem potěšíme všechny milovníky dinosaurů. V novince DINOSAUŘI – rekordy a zajímavosti se dočtete o extrémech ze světa dinosaurů – někteří vynikali například největšími a nejdelšími krky, ocasy, trupy, končetinami, hlavami, rohy, bodci, zuby, drápy a bezmála vším, na co si jen vzpomenete. Kniha je vhodná pro čtenáře od 10 let.

 

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet