Pozvěte život do své zahrady

TITULNI_obalka_Sykorky_72dpi_RGBČasto se setkávám se dvěma typy zahrad: zelenými pokoji navíc a pěstební zahradou. V obou případech jsou zvířecí návštěvníci sledováni s nevraživostí. Možná bychom si ale mohli vzpomenout, proč je dobré zvířecí parťáky v „našem“ prostoru uvítat jako opylovače, likvidátory mšic a jiných škůdců nebo zkrátka jen pro příjemný pohled a poslech. Jak je přilákat? To se dočtete v knize Elke Schwarzerové: Sýkorky milují meduňku, kterou vydalo nakladatelství KAZDA.

Podtitul knihy totiž zní: Jak do zahrady přilákat hmyz, ptáky a další zvířata. Dozvíte se tak o partnerství rostlin a živočichů. Například chcete-li v zahradě naslouchat cvrlikání zvonka zeleného, nechte v rohu zahrady šípkový keř. Sýkory modřinky mají v oblibě meduňku lékařskou; sýkory babky upřednostní ostropestřec mariánský. Těší-li vás pohled na motýly a další opylovače vysaďte měsíčnici roční, plicník, vrbinu obecnou nebo dřišťál. Aneb jak zpívá česká rocková kapela: „Ať každý má, co rád…“.

Brožovaná publikace o rozměrech 170 x 235 mm nabízí čtenáři 127 stran. Obsah knihy se tematicky dělí do šesti kapitol. V úvodní kapitole nazvané Zahrada pro zvířata se dočteme, které druhy se nejlépe hodí na jaký typ pozemku.

Následující  kapitoly pak nejprve na dvoustraně představí zástupce živočišné říše a zpravidla na dalších dvou stranách uvede oblíbené rostliny – lákadla pro dané tvory. Naučíte se tak něco o běžně dostupných a na pěstování nenáročných rostlinách.

Zároveň se dozvíte se tak, jak své zahrady rozveselit akrobatickým představením veverek, rozeznít švitořením kosů, sýkorek, hýlů, zvonků, pěnic, červenek, špačků i stehlíků, oživit pestrobarevnými motýly, pestřenkami a dalšími opylovači a likvidátory škůdců

Poslední kapitola Projekty pro zvířata je souborem praktických návodů na výrobu hmyzího hotelu, úkrytu pro škvory, budky pro ježka, ptáky i netopýry.

Shrnutí

Čím více se zajímám o vytváření zahrad, tím častěji narážím na to, že se o její prostor nechceme dělit s nikým jiným než jsou naši blízcí a případně domácí mazlíčci. Osobně však silně sympatizuji s myšlenkou autorky – je dobré umět svou zahradu sdílet.

Ačkoli ani já nemám ráda v zahradě vetřelce, nepochybuji, že je lepší naučit se přírodě přizpůsobit (i vědět s jakým zákonitostmi počítat) a těšit se ze vzniklé symbiózy. Věřím, že graficky a informačně zdařilá kniha Sýkorky milují meduňku mi bude zdárným pomocníkem.

© Renata Dorňáková, LaCultura.cz

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení