Nebaví vás zalévání? Zaměřte se na odolné rostliny

rgb_300_zahrada_bez_zalevani_obalka_frontAutorka knihy v úplném úvodu popisuje dobré důvody k zahradničení obecně. Zmiňuje zde jak samozásobení nebo zlepšování klimatu, tak štěstí. Při zahradničení se totiž vyplavuje serotonin a dopamin, což jsou chemické látky podporující imunitní systém a vyvolávající právě pocity štěstí. Navíc si člověk při zahradničení bystří smysly a zlepšuje kondici, a to za to rozhodně stojí! Další částí jsou Základy popisující lásku k rostlinám, mikroklima, hospodaření s vodou, ale také dešťové nebo divoké zahrady a kompost. Je zajímavé, že například kvetoucí střechy byly jedním rakouským architektem a umělcem označeny jako střešní krytina budoucnosti, která bude naprosto samozřejmou. To se sice zatím neděje, ale na fotografiích zahradních domků vypadá porost skvěle a přirozeně.

Následuje část zaměřená na odolné rostliny v zahradě představující jak dřeviny, živé ploty, tak sukulenty, květiny, rostliny ozdobné listem nebo bylinky. Nechybí kapitola o řešení problémů způsobenými škůdci nebo počasím a další informace, kde se nachází prodejci, doporučená literatura a webové stránky a rejstřík.

Kniha je psána nenáročnou formou, Annette Leppieová často používá vykřičníků, nebo se přimlouvá, až má člověk pocit, že se obrací přímo na něj. U přímluvy za kopřivy uvádí, že se jedná o superpotravinu pro 70 druhů hmyzu a živočichů a že je škoda, že ji mnoho z nás doslova nesnáší. „Je to škoda, protože z ní lze připravit zdravý, chutný salát, čaj nebo polévku. V zeleninové zahradě ji lze používat jako hnojivo a k potírání škůdců. Co myslíte? Nenašlo by se u vás pro tuto zázračnou rostlinu přece jen nějaké místečko?“ píše na straně 31.

Při čtení jsem se dozvěděla, že čím více rostlina voní, tím větší teplo snese, protože odpařování éterických olejů rostlinu ochlazuje. Zalíbila se mi zmařilka čínská, malý keř obsypaný růžovými květy a palma trachykarpus. A rozhodla jsem se, že si letos na balkoně vysadím nějaké sukulenty – netřesky v míse doplněné dužnatkami vypadají skvostně a na sluníčku by se jim mohlo líbit.

V knize je všudypřítomný hashtag zdravaplaneta a koresponduje s ním i sdělení na koncovém přebalu knihy o tom, že pokud jste dočetli a kniha se vám líbila, máte ji někomu darovat, nebo nechat ve vlaku. „Prodloužíte jí tím život, nebude se na ni zbytečně prášit na polici a třeba inspiruje i někoho dalšího k udržitelnějšímu zahradničení,“ vysvětluje Annete Leppieová a já už přemýšlím, koho ní potěším.

Zahrada bez zalévání nepřináší příliš nového těm, kdo už podobné knihy četli, ale určitě není špatná a každý si v ní může něco najít, něco si odnést, nebo se inspirovat.

Annette Leppleová vystudovala zahradní design v Londýně a proslavila se jako fotografka, novinářka a autorka. Žije ve Švýcarsku a Francii, kde vytváří kouzelné zahrady v náročných klimatických podmínkách. Udržitelné a příjemné zahradničení je pro ni hlavním zájmem.

© Jana Langerová, Kultura21.cz

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet