Ptačí smysl

Ptačí smysl
 Jaké to je být ptákem
Tim Birkhead

 

  Víte, jaké to je být ptákem? Třeba rorýsem létajícím rychlostí vyšší než sto kilometrů v hodině? Nebo kivim, který se plouží tmou novozélandské noci? A co se honí hlavou slavíkovi, když si při zpěvu pohrává s tóny? „Ptačí smysl“ je poutavě napsaná a vtipná kniha Tima Birkheada o smyslech, které ptákům slouží k poznávání okolí a ke komunikaci.

  „Podle psychologů využíváme a zpracováváme informace z několika různých smyslových orgánů zároveň a často podvědomě. Když například někoho poprvé potkáme, získáváme o něm informace hlavně zrakem, ale aniž bychom si to uvědomovali, posuzujeme také, jak daná osoba voní, jak zní její hlas, a obejmeme-li ji, nebo potřeseme-li si s ní rukou, zjišťujeme, jaká je na dotek. Je tedy pochopitelné, že i ptáci musejí vzít v potaz zprávy z různých smyslových orgánů, protože tak získají více informací, které pak mohou ovlivnit jejich přežití,“ říká v knize Ptačí smysl její autor Tim Birkhead.

Ornitolog Tim Birkhead (vlevo) s Davidem Attenboroughem nad sbírkou vajec alek. Foto archiv BBC.co.uk.

  „Snažil jsem se shrnout, co dnes víme, a také co nevíme, o smyslech ptáků. Na cestě za pochopením lidských smyslů postupujeme mílovými kroky, a můžeme-li se poučit z historie – a já myslím, že ano – pak se můžeme spolehnout, že to, co zjistíme o lidských smyslech, nám nepochybně umožní provést podobné výzkumy u ptáků. Historie také velmi jasně ukazuje, že to, co zjistíme o ptácích (a jiných zvířatech), včetně jejich sezonní přestavby mozku nebo regenerace vláskových buněk ve vnitřním uchu, má nedozírné důsledky i pro lidi. Alespoň o některých ptačích smyslech už v současné době máme slušné základní vědomosti. Ale to nejlepší teprve přijde,“ dodává autor.

  Tim Birkhead je předním světovým ornitologem, profesorem na univerzitě v Sheffieldu a také autorem několika úspěšných knih ověnčených řadou cen, v nichž čerpá ze svých bohatých vědomostí, které získal celoživotním studiem ptáků. Aktuálně jeho kniha „Ptačí smysl“ v českém překladu Aleny Klvaňové (mj. šéfredaktorky časopisu Ptačí svět) vychází u Nakladatelství KAZDA. Anglický originál „Bird Sense: What Is Like to be a Bird“ (Bloomsbury Publishing Plc, 2012), byl časopisy Independent a Guardian ohodnocen jako nejlepší přírodopisná kniha roku 2012, dále byla oceněna jako nejlepší kniha o ptácích cenou British Birds a British Trust for Ornithology z roku 2012 a dostala do užšího výběru Winton Book Prize Royal Society v roce 2013. 

© Lukáš Kadava

https://avifauna.cz/tim-birkhead-zve-do-fascinujiciho-sveta-ptacich-smyslu/

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení