Ptačí smysl

Ptačí smysl
 Jaké to je být ptákem
Tim Birkhead

 

  Víte, jaké to je být ptákem? Třeba rorýsem létajícím rychlostí vyšší než sto kilometrů v hodině? Nebo kivim, který se plouží tmou novozélandské noci? A co se honí hlavou slavíkovi, když si při zpěvu pohrává s tóny? „Ptačí smysl“ je poutavě napsaná a vtipná kniha Tima Birkheada o smyslech, které ptákům slouží k poznávání okolí a ke komunikaci.

  „Podle psychologů využíváme a zpracováváme informace z několika různých smyslových orgánů zároveň a často podvědomě. Když například někoho poprvé potkáme, získáváme o něm informace hlavně zrakem, ale aniž bychom si to uvědomovali, posuzujeme také, jak daná osoba voní, jak zní její hlas, a obejmeme-li ji, nebo potřeseme-li si s ní rukou, zjišťujeme, jaká je na dotek. Je tedy pochopitelné, že i ptáci musejí vzít v potaz zprávy z různých smyslových orgánů, protože tak získají více informací, které pak mohou ovlivnit jejich přežití,“ říká v knize Ptačí smysl její autor Tim Birkhead.

Ornitolog Tim Birkhead (vlevo) s Davidem Attenboroughem nad sbírkou vajec alek. Foto archiv BBC.co.uk.

  „Snažil jsem se shrnout, co dnes víme, a také co nevíme, o smyslech ptáků. Na cestě za pochopením lidských smyslů postupujeme mílovými kroky, a můžeme-li se poučit z historie – a já myslím, že ano – pak se můžeme spolehnout, že to, co zjistíme o lidských smyslech, nám nepochybně umožní provést podobné výzkumy u ptáků. Historie také velmi jasně ukazuje, že to, co zjistíme o ptácích (a jiných zvířatech), včetně jejich sezonní přestavby mozku nebo regenerace vláskových buněk ve vnitřním uchu, má nedozírné důsledky i pro lidi. Alespoň o některých ptačích smyslech už v současné době máme slušné základní vědomosti. Ale to nejlepší teprve přijde,“ dodává autor.

  Tim Birkhead je předním světovým ornitologem, profesorem na univerzitě v Sheffieldu a také autorem několika úspěšných knih ověnčených řadou cen, v nichž čerpá ze svých bohatých vědomostí, které získal celoživotním studiem ptáků. Aktuálně jeho kniha „Ptačí smysl“ v českém překladu Aleny Klvaňové (mj. šéfredaktorky časopisu Ptačí svět) vychází u Nakladatelství KAZDA. Anglický originál „Bird Sense: What Is Like to be a Bird“ (Bloomsbury Publishing Plc, 2012), byl časopisy Independent a Guardian ohodnocen jako nejlepší přírodopisná kniha roku 2012, dále byla oceněna jako nejlepší kniha o ptácích cenou British Birds a British Trust for Ornithology z roku 2012 a dostala do užšího výběru Winton Book Prize Royal Society v roce 2013. 

© Lukáš Kadava

https://avifauna.cz/tim-birkhead-zve-do-fascinujiciho-sveta-ptacich-smyslu/

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.