Modrý zázrak

Modrý zázrak

Proč moře v noci světélkuje, ryby v něm zpívají a nás nekonečně fascinuje

Frauke Baguscheová

Kniha Modrý zázrak od mořské bioložky Frauke Baguscheové, osobitým způsobem vypráví fascinující příběhy těch nejmenších i největších tvorů na naší planetě. Vysvětluje, kde má původ ona charakteristická vůně, která nás doprovází při procházkách po pláži, a proč na nás moře tak silně působí a ovlivňuje nás i celou zemi.

Šumění vln, mořský vánek a rozlehlost nás uklidňuje i inspiruje. Jak však sama autorka říká, teprve když se do mořských hlubin ponoříme, zažijeme na vlastní kůži „modrý zázrak“, protože pod mořskou hladinou to překypuje životem. A ten barevný, proměňující svět vás naprosto okouzlí.

   527-2_modry-zazrak-obalka-1-rgb

 © Frauke Bagusche12

   

Celkový objem slané vody na naší Zemi je cca 97 %. Pouze 3 % vody tvoří voda sladká, která teče v potocích, řekách, nachází se v jezerech, v ledovcích a ve formě podzemních vod. Pouze 3 %! Pokud bychom celkové zásoby vody na Zemi srovnali s plnou vanou, pak by celková zásoba sladké vody odpovídala půlce kbelíku. A voda použitelná pro člověka by se vešla do jedné skleničky na likér. Wow! A to že má stačit pro 8 miliard lidí?

Možná s lepším přístupem k vodě, s větší pokorou a s jiným než materiálním přístupem k životu ano. V současné době však ne. To není moc optimistické.

 

Zato světélkující moře je jako dech z jiného světa. Tento úkaz navozuje pocit, jako by se najednou na pobřeží vynořila celá hvězdná galaxie, která pak rozsvěcuje každou stopu, již chodidla zanechávají v písku. Jedná se o chemickou reakci, při níž je světlo dílem živých organismů a můžete jej také zakusit i u pobřeží Severního moře.

A víte, že želva kožatka velká se potápí i do hloubky 1 230 m? Je to také nejrychlejší plaz světa, protože dokáže plavat rychlostí 35 km za hodinu. Tato zvířata tráví téměř celý život v oceánu, dožívají se i 50 let a pouze samice se vracejí na svou rodnou pláž, aby tam nakladly vejce. Ke svému hnízdišti urazí tisíce kilometrů. Pohlaví malých želviček je určováno teplotou okolního prostředí. Zajímavé, viďte?

Celá kniha přináší množství příběhů, nových poznatků, ukazuje propojenost nás lidí s mořem, ale i naší sobeckost a devastující činnost při lovu pomocí hlubinných vlečných zařízení. Tato zařízení se táhnou po mořském dně, které se tím doslova rozorává.

 

 

 

© Frauke Bagusche7

Bitte vor das Bild PierreBouras 4 setzen© Pierre Bouras2    

Přesto stále v moři nacházíme zázrak za zázrakem a také naději, že moře je nejstarší organismus na Zemi a má dobře vyvinuté obranné mechanismy a umí je použít.

Jedním ze zázraků je fotografie z roku 2018, na které je poprvé zachycena samice čertovníka Jordanova vznášející se v temnotě. Na břišní straně je do ní vrostlý sameček, který při spáření se samičkou splyne a srůstá se svou vyvolenou navždy. Spolu i umírají. Samec se tedy vzdá své vlastní existence a svůj život omezí na pouhého dodavateli spermií.

Je jen na nás samotných, jak dobře nebo špatně se našemu „modrému zázraku“ povede. Můžeme pochopitelně v mnoha oblastech přispět k regeneraci moří a oceánů tím, že učiníme určitá rozhodnutí o svojí vlastní spotřebě, k tomu potřebujeme intenzivní výzkum a směrodatné politické předpisy a zákony na ochranu moří.

Tak si držme navzájem palce!

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.