Jakub Kašpar o knize Než stromům dojde dech

Kniha o lese, která dokáže nadzvednout leckterého lesníka

Když na přelomu října a listopadu avizovalo Nakladatelství Kazda další titul, dnes už i u nás lesnické celebrity, Petera Wohllebena, moje první myšlenka byla: Už zase? Co chce ještě Wohlleben nového psát? Neodolal jsem ale a začetl se do jeho nejnovějšího titulu Než stromům dojde dech. Už proto, že mě zajímalo dozvědět se, jak se stromy učí zvládat změnu klimatu, jak slibuje podtitul knihy.

Na rovinu a bez napínání čtenáře musím rovnou konstatovat, že jsem byl od začátku překvapený. Žádné opáčko předchozích autorových titulů, ale pěkně zostra na věc a se spoustou nových informací. Wohlleben se ve své zatím poslední knize opravdu skoro striktně drží tématu souvislosti mezi lesy, lesnictvím a klimatickou změnou – a dlužno dodat, že svou knihou dokáže zřejmě leckoho pořádně rozpálit, především asi kolegy lesníky.

Poučen jedním z Šalomounových přísloví, že totiž „hněvivý člověk podnítí svár a vznětlivý napáchá mnoho přestupků,“ (Př 29,22), snažil jsem se od pocitu prvotního naštvání oprostit a číst dál a doporučuju to každému dalšímu čtenáři, kterého podobný pocit v průběhu čtení natrefí. Wohlleben totiž nic neříká bezdůvodně a i pro svá nejprovokativnější tvrzení snáší pečlivě argumenty. Nakonec s ním nemusíte ve všech bodech souhlasit, ale když se od naštvání posunete k zamyšlení, je to přesně to, co si nejspíš autor slibuje a co je také žádoucí i podle mne.

Wohlleben se snaží doložit, že význam lesů, včetně těch středoevropských, pro ochranu klimatu i pro adaptaci na jeho změnu, je mnohem větší, než si běžně představujeme. Ovšem žádá to pokoru před přírodou a jejími procesy. Zbavení se pyšné představy, že člověk ví po pár stovkách let praxe víc, než příroda po stovkách tisíc let. A ponechání volné ruky přirozeným procesům – jednak rozšířením ploch lesních chráněných území s bezzásahovým režimem, jednak ale také minimalizací lidských zásahů i v hospodářských lesích na nejnutnější možnou míru. Od upuštění od těžké lesní techniky až po zastavení umělého zalesňování.

Speciální ocenění si zaslouží Nakladatelství Kazda za rychlost, s níž tuhle knihu zpřístupnila českému čtenáři. I v německém originále vyšla teprve letos. A Wohlleben se v ní vypořádává s naprosto aktuálními tématy a kauzami v lesnictví i ochraně klimatu v německém prostředí, které se ale od toho českého zase tak moc neliší.

Než stromům dojde dech je tak knížka velice aktuální, velmi přímočará, s velkým provokativním potenciálem – a ze všech těchto důvodů také nesmírně inspirativní. Alespoň by bylo skvělé, kdyby inspirativní byla – především pro všechny ty, kdo rozhodují, jak lesy ve střední Evropě budou vypadat, jak se v nich (ne)bude hospodařit a jaká pravidla pro lesnictví budou platit.

Všem, koho téma lesa a téma klimatických změn zajímá, vřele doporučuji.

© Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP,
vyšlo v časopise Krkonoše - Jizerské hory 1/2022, http://krkonose.krnap.cz 

 


Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet