Krásná a praktická kuchařka pro ptačí gurmány

Pod názvem Lahůdky v krmítku a podtitulem Recepty a inspirace jak na ptačí krmení vyšla na sklonku roku 2022 v Nakladatelství Kazda útlá, ale opravdu kouzelná brožura. Doslova kuchařka pro ptačí fajnšmekry – gurmány z řad ptačí říše i kutily všeho věku z řad milovníků ptáků.

Knížka je kouzelná hned v několika ohledech. V první řadě je krásná už na pohled. Autory jsou manželé Katrin a Frank Heckerovi. A ilustrace knížce zajistily Frankovy vlastní skvělé fotografie – a dlužno říct, že jsou opravdu profesionální kvality.

Druhým kouzlem knížky je praktičnost. Katrin s Frankem všechny recepty z této ptačí kuchařky osobně vyzkoušeli. A nejen tak, že vědí, že takhle to jde, ale mohou také vlastní zkušeností zaručit, že právě takhle to vyhovuje ptačím strávníkům.

Třetí kouzlo knížky spočívá v tvořivosti. Dozvíte se nejen, čím ptáky krmit (a čeho se naopak vyvarovat, pokud nechcete ptákům škodit, i když jistě z dobrého úmyslu), ale také jak vlastní krmítka nejrůznějších podob a tvarů vyrobit. Knížka v sobě spojuje pomoc ptákům v zimě, estetiku, ale také využití přírodních materiálů, věcí, které by se jinak staly odpadem a zároveň vám pomůže s nápady, jak na to, abyste naopak zbytečné odpady netvořili (pryč s lojovými koulemi ze supermarketů i s jejich plastovými síťkami). Mají vaše děti rádi vánoční tradici zdobení stromečku zvířátkům? Tak tady máte skvělý návod, jak po Třech králích z vašeho vánočního stromku připravit úplně skvělé krmítko, které ptáci budou moct využívat až do jarního tání.

Čtvrté kouzlo je prostě praktičnost. Dozvíte se, jaké výhody a nevýhody mají různé typy krmítek, co se do nich hodí a co naopak ne. Kam krmítka zavěšovat. Jak můžete využít nejrůznější prostory na zahradě nebo na balkóně, co mají různé druhy ptáků rády… Necelých 70 stránek, chtělo by se říct. Ale to byste nevěřily, co se na ně vejde užitečných vědomostí!

Mimochodem, víte, kolik ztratí sýkorka za jedinou mrazivou noc hmotnosti? Až 20 %. Dobrý důvod, proč jí nabídnout něco k sezobnutí, že? Tak neváhejte, a hurá pro kuchařku nejen pro sýkorky.

©Jakub Kašpar, časopise Krkonoše - Jizerské hory č. 2/2023

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet