Malá půvabná kniha plná důležitých otázek o životě

Nakladatelství Kazda se aktuálně zaměřilo na knihy, které vám mohou změnit život. Po Kavárně na konci světa se jedná o titul Les, čtyři otázky, život a já od Tessy Randau.BANNER_3_2048x2048_FB_Ctyri_otazky_72dpi_RGB

V prvé řadě musím pochválit formát, obálku a celkovou výstavbu a sazbu knihy. Tím, že je taková maličká působí roztomile a na obálce se krásně vyjímá zlatá barva. Tu doplňují barevné větve s lístky a vše má světlý, přírodní podklad. Vevnitř na stránkách se pak nacházejí drobné barevné ilustrace od Ruth Botzenhardtové. K takovému titulu se to vše skvěle hodí a opravdu se to povedlo.

Kniha je psána v ich formě a čtenář se tak seznamuje s hrdinkou v okamžiku, kdy se cítí unavená a vyhořelá. Ačkoliv má práci i rodinu, necítí se úplně dobře a nedokáže přijít na to, proč tomu tak je.

Odpovědi získává až na základě rozhovoru s jednou starou dámou, kterou potkává v při jejich procházkách po okolí. Působí jako přelud, dokáže naslouchat a také přesně odhadnout, co potřebuje slyšet. Jednotlivé otázky sděluje postupně a nechává ženu, aby nad nimi přemýšlela, a především je aplikovala ve svém vlastním životě.

Les, čtyři otázky, život a já má jen necelých 130 stránek, navíc jsou jednotlivé kapitoly krátké a dobře se to tak čte. Navíc se zde střídají kapitoly, kde se vyskytuje stará dáma a kde ubíhá hrdinčin život. Osobně mi toto střídání moc vyhovovalo a byla jsem moc zvědavá, co dalšího rozhovory zase přinesou a jak to vše dopadne.

Podtitulem knihy je O jednom setkání, které všechno změnilo a také na jejím přebalu je zvýrazněno, že „tato kniha vám může změnit život“. Pro mě se opět jednalo jen o čtivý a zajímavý příběh navíc v pěkné podobě. Přesto věřím, že mnohým toto dílo sedne a třeba je otázky přimějí něco změnit nebo přehodnotit. Jednoduchý jazyk, čtivá forma a nízký počet stran k tomu přímo vybízejí a jsou podle mě i důvodem uváděné oblíbenosti knihy.

Tessa Randau (* 1976) pracovala jako novinářka, naposledy ve vedoucí pozici ženského časopisu. V roce 2016 odešla na volnou nohu a začala se věnovat poradenství pro lidi trpící stresem a vyhořením. V roce 2020 vydala svou první knihu Les, čtyři otázky, život a já, která se půl roku držela v první dvacítce německých bestsellerů. Podobně úspěšná byla i její druhá kniha. Od roku 2020 se profesionálně věnuje psaní. Žije s rodinou v německém Porýní.

 © Jana Langerová, kultura21.cz

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet