Vyprávění příběhů není věda

Autoři knihy uvádějí, že jejich záměrem bylo vytvořit cosi jako stručnou příručku pro zaneprázdněné rodiče s jednoduchou metodou a snadno zapamatovatelnými kroky. Na čtenáře proto nečeká žádná suchá teorie, ani příliš pouček, právě naopak.Jak-vypávět-příběh-dětem-titulka-RGB

Kniha se skládá z krátkých kapitol a vzorových příběhů, kde je popsaná teorie převedena do praxe. V textu se navíc nacházejí černá kolečka, ve kterých je tímto způsobem zvýrazněna důležitá myšlenka. Jednotlivé kapitoly jsou: Vypravěčská smyčka, Buďte sami sebou, Začněte jednoduše, začněte mladí, Vybudujte si rytmus, Praktická stránka, Příběhy konejšivé, Příběhy poučné, Příběhy pro celou rodinu a Konec. V závěru nechybí poznámky autorů, poznámky v podobě zdrojů, poděkování a rejstřík.

Z každé řádky v knize jde poznat, jak Silke a Joseph milují děti, jak jim na nich záleží a jak jim opravdu chtějí nejen něco předat, ale také pomoci. Oba mají jak vypravěčský talent a cit, pro práci s nimi, ale ukazují, že není nijak složité děti strhnout na svou stranu. Popisované kroky totiž opravdu dávají smysl a nejsou složité. Chce to jen chuť, jistou dávku odvahy a také trénink!

Mě například zaujalo doporučení, začít příběhy vyprávět, co nejdřív je to možné a to dříve, než dítě rozeznává slova. Díky tomu navodíte potřebnou vzájemnou atmosféru sdílení – jak pro vaše dítě, tak hlavně pro sebe a vypravěčské dovednosti se budou vyvíjet společně s dítětem. „V raném dětství se příběhy točí kolem potomkova těla. Jak se dítě vyvíjí, přecházejí příběhy k jednoduchým objektům v jeho dosahu. Od svého syna nebo dcery si bereme různá vodítka a pomalu postupujeme k příběhům o mámě nebo tátovi a dítěti, pak o dítěti samotném nebo s nějakým kamarádem, až bude ve čtyřech letech připravené na spletitá dobrodružství s několika postavami a občasným mírným nebezpečím,“ popisují autoři na straně 62.

Ačkoliv ještě nemám děti, kniha pro mě byla velmi poučná a jsem si jistá, že se k ní budu vracet. Rozhodně ji doporučuji těm, kteří se nechtějí spoléhat jen na pohádky a hledají způsoby, jak děti zaujmout. A je úplně jedno, zda se jedná o rodiče, prarodiče, učitele, vychovatele nebo například táborové vedoucí.

© Jana Langerová, Kultura21.cz

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet