Vyvýšené záhony krok za krokem

rgb_72dpi_vyvysene_zahony_obalka_001  Vyvýšené záhony se v poslední době stávají trendem a přinášejí spoustu výhod. Díky novince z nakladatelství Kazda od Joachima Mayera o nich zjistíte vše potřebné.

 Úvod knihy Jak na vyvýšené záhony se věnuje stanovišti pro vyvýšené záhony a jeho materiálům, následuje praktická kapitola o stavbě záhonů, a to z prken, palet, nebo kamene a nechybí ani návod pro jejich plnění. Nejobsáhlejší část je o výběru rostlin a vzorových záhonech. Zde si přijdou na své jak ti, kteří v záhonech chtějí mít květiny, přilákat hmyz, celoročně sklízet, nebo se například minimálně starat. Popsány jsou i nejrůznější typy zeleniny: od listové, přes kořenovou, až po plodovou a cibulovou nebo kuchyňské bylinky. V další části knihy se čtenáři dozví, jak o záhony pečovat, jak zalévat, hnojit, zbavit se škůdců nebo vykonávat ostatní důležité práce. V závěru nechybí informace a prodejci a rejstřík.

 My už na zahradě dva dřevěné vyvýšené záhony máme, přesto jsem si se zájmem přečetla o nejdůležitějších stavebních materiálech a hledala inspiraci, kdybychom u tohoto počtu neskončili. Zaujaly mě návody na tvorbu nástavců na záhony a byla jsem ráda, že jsme loni správně nastudovali plnění záhonů. Mezi podstatné plnicí materiály patří větvě a dřevní štěpka, hrubý a hotový kompost a pěstební substrát a je vhodné je doplnit travními drny, dřevní drtí nebo materiálem u řezu listnatých živých plotů. Naopak méně vhodné je listí, posečená tráva a čerstvá mrva.

 Velmi praktická mi přišla kapitola o osevním sledu a střídání plodin, kde autor vysvětluje takzvané trati, tedy to, jak vysoké mají rostliny nároky na živiny. Překvapilo mě, že pokud je zemina ve vyvýšených záhonech příliš bohatá na živiny, je možné ji na místech pro ty méně náročné rostliny takzvaně naředit vmícháním písku nebo substrátu pro bylinky. Opravdu skvělé jsou pak nákresy stránky se vzorovými záhony, kde nechybí popisy, velmi názorný nákres a další rozepsání osázení záhonu včetně seznamu rostlin a informaci o velikosti vyvýšeného záhonu. Mě zaujalo zařazení afrikánů, což se vyplatí jako obrana proti škůdcům, dále umístění převislých jahod v rozích záhonu a také nasazení batolky prorostlé opěvované v jiné knize.

 Ještě jsem se nerozhodla, jak budou naše vyvýšené záhony vypadat, ale jedno je už teď jisté: letos budeme s manželem plánovat za pomoci této skvělé knihy a vám to vřele doporučuji také!

 Joachim Mayer je vyučený zahradník a diplomovaný zemědělský inženýr, který působí jako novinář a autor úspěšných knih o zahradničení. Pro zájemce z řad laiků také provozuje poradenství v oblasti zakládání zahrad a zahradnické praxe.

© Jana Langerová, iLiteratura.cz

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet