Zjistěte, jak na lahůdky v krmítkách

Zrovna ve správný čas, tedy před zimou, kdy je pro mnoho lidí krmení ptáků samozřejmostí, vyšla v nakladatelství Kazda malá, ale praktická kniha Lahůdky v krmítku s podtitulem Recepty a inspirace jak na ptačí krmení.lahudky_front

 Kniha je rozdělena na čtyři části: Měli byste vědět, Opravdové lahůdky, Kde a jak servírovat a Informace. Nejprve se čtenáři dozví, zda je důležité krmit i v létě a co obsahuje hotové krmivo a poté si přečtou o jednotlivých složkách krmiva. Následují tipy na krmítka a také jejich umístění a podobně. Informace se pak skládají z rejstříku a rozhovoru s autory.

 Právě autoři – Katrin a Frank Heckerovi – uvádějí, že je k napsání vedla láska k volně žijícím ptákům a také uvědomění, že ptáci nesnědli skutečně všechno krmivo, co jim dali. To je vedlo k experimentům a hlavně pochopení. Jejich cílem bylo obejít se jak bez palmového oleje, tak plastových sítek a v příručce tak přinášejí jednoduché, praktické, a především cenově dostupné alternativy.

 Musím přiznat, že mě tato osvěta v podobě toho, co je špatně na kupovaném krmivu pro ptáky, moc zaujala. My máme na balkoně celoročně krmítka především se slunečnicí, nebo arašídy, ale nenapadlo mě nikdy přemýšlet například nad tím, že kupované směsi nejsou úplně dobré a že se do lojových koulí dávají nekvalitní otruby a palmový olej. Jejich domácí výroba mi přišla jednoduchá a líbily se mi také návody na vlastní sběr semínek při procházkách. Tipy pro upcykling pro ptáky v podobě využití starých hrnečků nebo například šlehacích metel byly už jen příjemným bonusem.

Lahůdky v krmítku mají jen 72 stránek a jsou plné vydařených fotografií, proto je přečtete během chviličky. Určitě se však dozvíte něco nového, a navíc do knihy můžete často nahlížet pro inspiraci. Věřím, že nejen děti zaujme výroba jak lahůdek, tak krmítek a budou pak rádi pozorovat spokojená létající stvoření.

Biologové Katrin a Frank Heckerovi milují přírodu, o které také úspěšně a s velkým nasazením už dvacet let píší. Žijí v severním Německu, obklopeni hlubokými lesy a loukami, svými dětmi a četným domácím zvířectvem. Svoje bohaté zkušenosti ze života v přírodě manželé rádi předávají svým čtenářům – společně napsali už přes padesát knih určených dospělým i dětem. Všechny nápady, jak a čím krmit volně žijící ptáky, uvedené v této knize sami vyzkoušeli a ověřili v praxi. Frank Hecker navíc vše zachytil fotoaparátem – jeho fotky se pravidelně objevují v renomovaných časopisech a odborných publikacích.

© Jana Langerová, kultura21.cz

Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet