Couchsurfing v Číně

Couchsurfing v Číně - Cesta přes obýváky nové supervelmoci
Stephan Orth

Dědeček a vnuk se kochají výhledem z kopce. Vnuk říká: „Ty neony jsou krásné, město je s nimi tak barevné.“ Dědeček namítá: „Kdyby ty neony nebyly, mohli by lidé vidět hvězdy, a ty jsou mnohem krásnější.“

Tak takhle začíná další fascinující cestovatelská kniha nejznámějšího německého couchsurfera Stephana Ortha. Tentokrát vyráží na tři měsíce dlouhou cestu po Říši středu – do Číny.

  DSCF1839edit
DSCF8273  

Začátek knihy v sobě nese celé poselství života v současné Číně s drsnou upřímností a s mírným mrazením v zádech. Pro Evropana nepochopitelné a neuchopitelné. Při čtení člověk mimoděk zrychluje dech – stejně rychle, jako se zvyšuje pracovitost, efektivita práce, koupě a prodej a jako se zrychluje sledování 1,5 miliardy lidí pomocí moderních technologií.

Kdo si představuje Čínu jako z obrázků na rýžových polích, nebo na čínské zdi, je brzy vyveden z omylu. Sám sebe se ptá, zda si nespletl Čínu s jinou zemí.

Známá Číňanka Stephana říká: „Možná chtějí Číňané prožít každý den prostě tak, jako by to byl jejich poslední. Tvrdě pracovat, protože zítra už všechno může pominout. Vy Evropané jste tak líní.“

Celé Stephanovo vyprávění vystihlo „jádro pudla“. Během jednoho lidského života se ze zaostalé Číny stal asijský tygr a přinesl i do zastrčených vesnic blahobyt. Peníze a blahobyt působí jako afrodiziakum. Člověk chce mít všeho stále víc. Vrozená pracovitost Asiatů tím dostává další impuls k ještě většímu pracovnímu tempu. Pokud se člověk má dobře, přestává toužit po vyšších hodnotách a stává se snadno ovladatelný. I osobní rozhovory Stephana s jeho hostiteli (výjimky potvrzují pravidlo) tomu přitakávají.

Celé putování od hráčského ráje Macao, přes Šanghaj, vysoké hory až po krizovou Ujgurskou autonomní oblast je nevšedním zážitkem pro každého čtenáře a milovníka cestopisných knih.

  DSCF5382
DSCF9826  

Všudypřítomné kamery, bodový systém, vesnický trh, kde se nabízelo psí a kočičí maso, miliónová města, makakové, opulentní bytové komplexy s nejmodernějším vybavením, výborné jídlo, čistota, Mao jako talisman v autě (podobizna prý přináší štěstí), budhismus, převýchovné tábory pro Ujgury. Nebo nejvýše položené letiště na světě, kde je cestujícím nabízen bar s kyslíkovými přístroji, nádherná příroda s Mléčným jezerem ve výšce 4480 m.n.m.. To jsou jen některá místa, která Stephan během svého pobytu navštívil a zážitky s tím spojené mu postupně pomáhají vidět Čínu jinýma očima a najednou na něj ta donedávna těžko uchopitelná země zdaleka nepůsobí tak cize, jak by člověk očekával.

 

Na břehu jezera stojí babička a sleduje svého vnuka, který brázdí jezero na plastikovém člunu. Podívá se na mobil, možná napíše také několik zpráv na WeChat, možná se podívá na nějaké oblečení na Taobao, možná se podívá jaký má aktuální bodový stav v Sesame Credit. Tak i taková je dnešní Čína.

Pěkné zážitky při čtení knihy Couchsurfingu v Číně – cesta přes obýváky nové supervelmoci.

  DSCF0970

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.