Sledování přírody vám pomůže nejen se zahradničením

Co v knize najdete?

 Kniha je rozdělena celkem do jedenácti velkých kapitol: Po stopách přírody, Fouká vítr nebo mrzne?, Déšť, sníh a kroupy, Slunce, Měsíc a hvězdy, Poloha slunce na obloze a denní doba, Roční období, Život s klimatickými změnami, Jakou půdu máme na zahradě?, Domácí flóra a exotičtí hosté, Co se to tu hemží a prchá? a Návrat k přírodě. Každý v sobě skrývá několik podnadpisů, díky čemuž se titul dobře čte. Navíc není úplně nutné postupovat po popořadě – čtenář se může zaměřit pouze na to, co jej zajímá.

 Přírodě na stopě podle mě nejvíce vystihují tato autorova slova ze závěru knihy: „Nežádám tu návrat ke kořenům, ani po nikom nechci, aby se zřekl moderního životního stylu, na to se už příliš zalíbil i mně samotnému. Jde mi spíš o to, abychom všichni znovu aktivovali svoji citlivost, své pozorovací schopnosti, které jsou skryty pod moderním povrchem. Využití těchto kapacit totiž přináší vzrušující i uklidňující zážitky, jež nás čekají hned za naším prahem a na zahradě. Svět bude najednou jaksi větší, když ho začneme vnímat v celé jeho rozmanitosti.”

 

Každý si něco najde

 Možná i přiznání Petera Wohllebena, že se mu zalíbil moderní životní styl, souvisí s tím, že mi kniha připadá trochu jiná než jeho ostatní tituly. Není z ní až tak cítit jeho typická láska k přírodě a na mnoha stránkách se mi zdálo, že jen klouže po povrchu a obecně přináší poměrně známé a jasné informace. Nicméně možná právě díky tomu bude kniha dostupnější a přijatelnější pro širší masu čtenářů.

 To však neznamená, že by kniha nebyla vhodná pro znalé milovníky přírody! Jsme přesvědčena, že v ní každý dokáže najít něco nového a zajímavého. Mě například zaujal text věnovaný zalévání rostlin (rozhodně byste neměli zalévat denně: tím rostliny rozmazlíte) a překvapilo mě, jak fungují květinové hodiny. Věděli jste, že dýně a cukety začínají otevírat své květy už v 5 hodin ráno? Že v 8 hodin okvětní lístky otevírá měsíček lékařský a následuje kopretina v 9 hodin? Gazánie se otevírá kolem poledne, a naopak zavírat se mezi 14. a 15. hodinou začínají pampelišky, kolem 15. hodiny cuketa a v 18 hodin mák. Předala jsem také dál informace o otvorech v ptačích budkách a ultrazvukových zařízeních proti krtkům a hrabošům, které autor důrazně doporučuje nepoužívat.

Prirode_na_stope_ver04_FB

O autorovi

Peter Wohlleben (1964) se již od dětství chtěl stát ochráncem přírody. Studoval lesnictví a přes dvacet let pracoval jako úředník zemské lesní správy. Dnes vede Lesní akademii v německém regionu Eifel a usiluje o návrat pralesů do různých oblastí světa. Často vystupuje v televizních pořadech, pořádá přednášky a semináře a píše knihy na témata týkající se lesa a ochrany přírody. Svými bestsellery Tajný život stromů, Citový život zvířat, Slyšíš, jak mluví stromy a dalšími nadchl čtenáře po celém světě. V Německu nedávno začal vydávat časopis Wohllebenův svět. V roce 2019 mu byla udělena Bavorská státní medaile za zásluhy při ochraně životního prostředí, a to za jeho citlivé a nekonvenční zprostředkovávání vědeckých poznatků.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.